Regulamin Listy Przebojów Polish Chart
1. Lista Przebojów Polish Chart jest kontynuacją Listy Przebojów Polisz Czart, która powstała w roku 2012 na terenie Wielkiej Brytanii, a od października 2017 jest Listą Polskich Przebojów Radia WNET i nazywana w dalszej części "Listą".
2. Osobą decyzyjną względem zastosowania poniższych punktów regulaminu jest założyciel i główny prowadzący Listy - Sławomir Orwat.
3. Lista w swoim założeniu przeznaczona jest przede wszystkim dla tych wykonawców, którzy nie osiągnęli jeszcze znaczących sukcesów lub są na początku swojej dogi artystycznej.
4. Lista zawiera z reguły wydane po roku 2010 utwory wykonawców polskich przebywających zarówno w Polsce jak i za granicą, artystów zagranicznych zamieszkałych w Polsce oraz zespołów lub duetów, których przynajmniej jeden z muzyków jest Polakiem lub posiada polskie korzenie. Piosenki mogą posiadać tekst w dowolnym języku. Na Liście może także znaleźć się utwór wykonawcy zagranicznego nie mieszkającego w Polsce, jeśli wykonywana przez niego piosenka jest zaśpiewana w języku polskim.
5. Piosenki biorące udział w Liście nie mogą zawierać słów wulgarnych i obraźliwych, nieść przesłania godzącego w uczucia światopoglądowe oraz obrażać z tytułu wyznania, pochodzenia, orientacji i koloru skóry.
6. W celu zapewnienia wartości artystycznych nie będą przyjmowane do propozycji utwory spod szyldu muzycznej tandety.
7. Głosowanie na Listę odbywa się od wtorku do piątku godz. 14:00 poprzez zalogowanie się do osobistego konta Google oraz zaznaczenie na przeznaczonym do tego specjalnym formularzu dokładnie 5 utworów i kliknięcie w ikonkę "prześlij". Każdy może zagłosować tylko 1 raz w ciągu tygodnia, ale może (a nawet powinien) rozesłać link do tego formularza do jak największej ilości swoich sympatyków, fanów i znajomych, aby uzyskać jak najwięcej głosów.
8. Formularz do głosowania może zawierać od 70 do 100 utworów, na które składają się: wszystkie utwory z TOP25, nieposiadające bilansu ujemnego utwory z pozycji 26-50 oraz minimum 20 nowości totalnych, czyli takich, które albo nigdy jeszcze nie pojawiły się w propozycjach, albo nigdy nie weszły do TOP30.
9. Wszystkie utwory z miejsc 26-50 z bilansem ujemnym są każdorazowo zastępowane tą samą ilością niespadających utworów z pozycji 51-70, które nazywamy "dzikimi kartami" I tak np. jeśli na pozycjach 26-50 7 utworów posiada bilans minusowy, to także 7 "dzikich kart" pojawia się na ich miejsce. Wszystkie utwory awansujące lub zachowujące pozycje sprzed tygodnia na pozycjach 26-50 biorą udział w kolejnym głosowaniu na identycznych zasadach jak utwory z TOP25. Tak więc każdy formularz składa się z 3 grup utworów: 25 najwyżej notowanych utworów ostatniego notowania + niespadające piosenki z miejsc 26-50 + określona w punkcie 9 ilość dzikich kart + od 20 do 50 nowości totalnych, co razem daje minimum od 70 do 100 utworów.
10. W formularzu może (ale nie musi) ponownie pojawić się każdy utwór, który kiedykolwiek wcześniej już kandydował do Listy, ale nigdy nie zajął żadnej pozycji od 1 do 30 (czyli maksymalną pozycją, jaką osiągnął to pozycja 31). O takim fakcie decyduje osoba decyzyjna (pkt. 2 Regulaminu), a pomiędzy spadkiem takiej piosenki z poczekalni, a ponownym jej pojawieniem się w formularzu musi upłynąć minimum 1 notowanie. Wcześniejsze (choćby tylko jedno) pojawienie się utworu w TOP30 definitywnie wyklucza go z możliwości ponownego kandydowania do Listy.
11. Każdy utwór ma prawo zwyciężyć maximum 5 razy w ciągu każdego roku kalendarzowego. Każdy wykonawca w momencie osiągnięcia po raz 5 numeru 1 może zostać poproszony o nadesłanie kolejnego utworu na jego miejsce lub jego udział w liście zostanie zawieszony do końca roku kalendarzowego, w którym tych 5 zwycięstw się dokonało. Wybór opcji będzie uzależniony od ilości zdobytych przez takiego wykonawcę głosów na tle pozostałych uczestników Listy. W przypadku uzyskania 10 zwycięstw przez 2 lub więcej rożnych utworów tego samego wykonawcy, jego udział w liście będzie zawieszony do końca roku kalendarzowego, w którym wszystkie jego piosenki taki wynik osiągnęły. W przypadku stwierdzenia niesłusznego osunięcia piosenki z Listy, które było wynikiem błędu, szkodliwej działalności osób trzecich lub nastąpiło w wyniku nieuczciwej konkurencji, zostanie ona przywrócona do głosowania.
12. Po ostatnim notowaniu Listy w każdym roku kalendarzowym następuje tzw. "twardy reset" polegający na tym, że wszyscy wykonawcy rocznego podsumowania, którzy zajęli pozycje od 1 do 30 są albo proszeni o nadesłanie nowych utworów, albo otrzymują status "mainstreamu", a ich obecność na Liście automatycznie wygasa. Na taki status składa się wiele różnorakich elementów, jak ilość wyświetleń danego utworu na YouTube, regularny udział w największych wydarzeniach muzycznych w kraju, skala przewagi punktowej w cotygodniowych notowaniach Listy oraz powszechnie zauważalna medialna popularność. Jednocześnie z przyczyn uzasadnionych (np. ważne wydarzenie okolicznościowe, wzbudzająca szacunek rocznica urodzin lub pracy artystycznej, tzw "feat" czyli udział w charakterze gościa w piosence mniej znanego artysty, a przede wszystkim śmierć zasłużonego Muzyka mogą być ważnym powodem do jednorazowego pojawienia się przedstawiciela mainstreamu lub piosenki sprzed roku 2010 na formularzu Listy.
13. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń wspomagania procesu głosowania przez użycie specjalnego oprogramowania lub korzystania z ofert firm oferujących tego typu usługi, utwór, którego to dotyczy zostanie usunięty z Listy w trybie natychmiastowym i bez możliwości odwołania.
14. Emisja radiowa Listy odbywa się w każdą sobotę w godz. 17:00-20:00 (pozycje 50-31) oraz w niedzielę w godz. 13:00-16:00 (pozycje 30-1). Termin emisji jak i głosowania w uzasadnionych przypadkach może ulec zmianie.
15. Każdy wykonawca zgłaszając swój utwór na Listę, automatycznie wyraża zgodę na zasady objęte powyższym regulaminem. Regulamin ten został uzgodniony i zaakceptowany przez management Radia WNET i w formie obecnej wchodzi w życie w dniu 01.07.2023.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz