niedziela, 31 stycznia 2016

Polisz Czart - historia, fakty i współczesność
Część I   St. Albans (UK)

Radio Verulam 
2012 - 2014

Hrabstwo Hertfordshire ma niezwykle ciekawą muzyczną historię. To tutaj narodził się zespół Deep Purple i to właśnie tu grupa Queen wystąpiła po raz ostatni wraz z Freddie Mercurym. W St. Albans powstał istniejący po dziś dzień ważny dla brytyjskiego rocka zespół The Zombies. W Welwyn Garden City urodził się Mick Taylor z The Rolling Stones, a w Hatfield przyszedł na świat Christopher Scott Stevens znany jako Sal Solo - lider i wokalista popularnej w latach 80' grupy Classix Nouveaux. To tu narodził się także Polisz Czart.

Sławek Orwat (fot. Monika S. Jakubowska)
Polisz Czart to ostatnie 4 lata mojej ponad jedenastoletniej brytyjskiej przygody. Rok 2014 przyniósł mi 3 okrągłe rocznice: 50 lat życia, 10 lat życia na obczyźnie oraz 5 lat muzycznego dziennikarstwa radiowego, od którego wszystko się rozpoczęło oraz prasowego, które mimo rosnącej popularności audycji, pochłonęło mnie znacznie bardziej. 29 lipca 2009 roku wraz z doświadczonym czeskim radiowcem z Ołomuńca Liborem Příbramským w siedzibie Radia Flash w Luton zrealizowałem swoją pierwszą audycję autorską. Wraz z Markiem Czarnotą blisko 2 lata prowadziłem program Perły Polskiej Piosenki w znajdującej się w Luton radiowej stacji Diverse FM. Od 2-go stycznia 2012 aż do grudnia 2014 regularnie zasiadałem za "sitkiem" brytyjskiego radia Verulam w St. Albans. W latach 2012 – 2013 dzięki Platformie Radiowej Fala FM z siedzibą w Toronto (Kanada) programu można było słuchać na niemal wszystkich kontynentach.
Historyczny banner z pobytu w studio Polisz Czart Gabinetu Looster - najwyżej dziś notowanego polskiego zespołu w UK
Idea i nazwa Polisz Czart narodziła się w mojej głowie jesienią 2011. Na przestrzeni trzech lat istnienia programu pod szyldem Radia Verulam do mojego miasteczka przybywały dziesiątki muzyków z Londynu i innych pobliskich miejscowości. Gościłem tu także kilku artystów, którzy na radiowe spotkanie przybyli specjalnie z terenu Polski! W ciągu wszystkich lat istnienia audycji przez studio Radia Verulam przewinęło się spore grono prezenterów: Monika S. Jakubowska, Darek Bańka, Piotr Gruszecki, Klaudia Staniszewska oraz nieżyjący już Sebastian Piskorowski. Wokół audycji dość szybko skupiła się dynamicznie rozwijająca się polska scena undergroundowa.

Monika S. Jakubowska za sitkiem Polisz Czart
Ilość powstających polskich lub polsko-brytyjskich kapel w UK była w ostatnich latach tak ogromna, że podczas jednego z programów spontanicznie ochrzciłem to zjawisko mianem Londyńskiej Wiosny. Tottus Tuus, Human Control, Gabinet Looster, Lynchpyn,  Metasoma, Megatona, Czapa, Beauty For Ashes, Blueberry Bush, Bright Color Vision, No Toughts No Gravity, Harmfool, Harmony Disorder, Thetragon, Error24, Transprent Human Creatures, Mick Chwedziak to tylko wierzchołek góry lodowej ciągle nie do końca zbadanej sceny. Każdego miesiąca zgłaszały się do mnie kolejne nowo powstałe zespoły i z entuzjazmem ustawiały się w kolejce do PoliszCzartowego "sitka". Powoli zaczęła rodzić się konieczność stworzenia czegoś na kształt encyklopedii polskiego rocka na Wyspach.


Część II Dublin (Irlandia)
Radio Near FM od 2015

 Tomasz Wybranowski (fot. Tomasz Szustek)
Od stycznia do maja 2015 program Polisz Czart nie istniał. Decyzję o zawieszeniu audycji podjąłem wskutek niezrozumiałej dla mnie polityki kierownictwa radia Verulam wobec polskojęzycznej audycji. 10 czerwca 2015 dzięki wieloletniemu prezenterowi radiowemu z irlandzkiego Dublina Tomaszowi Wybranowskiemu audycja po raz pierwszy została nadana z Zielonej Wyspy i od tego momentu w każdą drugą środę miesiąca ze studia Radia Near FM z Dublina nadawane jest kolejne notowanie lubianej przez wielu Słuchaczy Listy Przebojów Polisz Czart. Audycję prowadzimy dzięki łączom telefonicznym wspólnie z twórcą Polskiej Tygodniówki Near FM Tomkiem Wybranowskim, któremu przy tej okazji gorąco dziękuję za reaktywację programu. Wkrótce potem dzięki Tomkowi Lista Przebojów Polisz Czart trafiła do Warszawy i jest nadawana także z Radia WNET Krzysztofa Skowrońskiego.

Mirek Bogusz - najstarszy stażem słuchacz
Miejsca 31-50 każdego notowania są emitowane w każdą drugą środę miesiąca przez Tomasza Wybranowskiego na antenie Polskiej Tygodniówki NEAR FM 
z Dublina
Programu można słuchać poprzez:

http://nearfm.ie/livestream/ 
w godz, 19.00 - 20.30 czasu UK i IRL, 20.00 - 21.30 czasu PL i 13.00 - 14.30 w Chicago


Tomek "Galik" Gala - Zielone Żabki
TOP30 każdego notowania można wysłuchać raz w miesiącu na antenie Radia Wnet, zawsze w sobotę przypadającą tuż po środowej emisji miejsc 31-50
Programu można słuchać poprzez:

http://www.radiownet.pl/
 w godz. 19.00 - 22.00 w Polsce, 18.00 - 21.00 w UK i Irlandii i 12.00 - 15.00 w Chicago

 

fan page audycji:
wszystkie notowania, podsumowania oraz aktualne propozycje znajdują się tutaj

Polisz Czart to nadawana w każdą drugą środę miesiąca dawka dobrej muzyki tworzonej przez artystów mieszkających w Polsce oraz poza jej granicami. Program prowadzony jest z dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Na antenie Polisz Czart można usłyszeć wykonawców bardzo znanych oraz takich, którzy nagrali swój pierwszy, często jeszcze surowo brzmiący utwór demo.  Program daje szansę tym wszystkim polskim artystom, którzy tworzą muzykę począwszy od ostrych odmian heavy metalu i punk rocka, poprzez reggae, ska, jazz, blues, elektronikę, pop-rock i inne nurty aż po poezję śpiewaną i piosenkę kabaretową. Polisz Czart nie jest i nigdy nie będzie miejscem dla muzyki dance i disco polo oraz dla piosenki celebryckiej i komercyjno-nieszczerej. Dla tych gatunków miejsca w eterze jest już zdecydowanie wystarczająco, a ponadto jednym z głównych założeń programu jest nieskrywana walka z kiczem i muzyczną tandetą.

W Polisz Czart dwukrotnie gościł Tomek "Dziki"
Likus - organizator największych polskich koncertów
w UK i Irlandii - twórca BUCH IP (fot. Monika S.
Jakubowska)
Polisz Czart prezentuje artystów mieszkających w Polsce, tych którzy z niej wyjechali oraz urodzonych poza jej granicami i posiadających polskie korzenie. W składzie kapel, których muzyka płynie z naszych odtwarzaczy wymagany jest przynajmniej jeden muzyk pochodzenia polskiego. Program pragnie dać szansę tym wszystkim artystom, dla których w dobie przewagi niepohamowanego obciachu na play-listach wielu stacji komercyjnych, takie programy jak Polisz Czart są jedyną szansą na zaistnienie ich twórczości w eterze. Prezentowana w Polisz Czart muzyka często przeplatana jest rozmowami, które łączą garść rzetelnych informacji ze sporą dawką humoru mającą na celu pomóc naszym słuchaczom choć na czas trwania audycji oderwać się od szarej codzienności - tej polskiej i tej emigracyjnej. Wielką radością dla autorów programu są pierwsi słuchacze Polisz Czart z Chicago (USA), którzy od niedawna regularnie zasiadają w każdą drugą środę miesiąca, aby przeżywać wraz z Polakami z Europy kolejne notowanie naszej Listy Przebojów, której pełna historia wygląda następująco:

Radio Verulam - St. Albans (UK) 
Fala FM - Toronto (Kanada)

Notowanie 1 tutaj
Notowanie 2* tutaj
Notowanie 3 tutaj
Notowanie 4 tutaj
Notowanie 5 tutaj
Notowanie 6 tutaj
Notowanie 7 tutaj
Notowanie 8 tutaj
Notowanie 9 tutaj
Notowanie 10 tutaj
Notowanie 11 tutaj
Notowanie 12 tutaj*Notowanie 2 w wyniku innego obowiązującego wówczas systemu naliczania głosów było jednocześnie podsumowaniem roku 2012
Historyczny banner, który otworzył nowy rozdział Polisz Czart

NEAR FM - Dublin (Irlandia)
Radio WNET - Warszawa (Polska)
 
Notowanie 13 tutaj
Notowanie 14 tutaj
Notowanie 15 tutaj
Notowanie 16 tutaj
Notowanie 17 tutaj


Dotychczas odbyły się 3 podsumowania roczne za lata 2012, 2013 i 2014
Wrocławska grupa Fruhstuck - zwycięzcy podsumowania roku 2013
Każde podsumowanie roczne nie wymaga głosowania Powstaje ono zawsze wg liczby rzeczywistych głosów na dany utwór oddanych podczas całego roku. Wpływ na to ma jakże często frekwencja w poszczególnych notowaniach. Zdarzało się, że tytuł ten zdobywał zespół, który nigdy nie wygrał pojedynczego notowania, ale na przestrzeni całego roku uzyskał najwięcej głosów przewijając się niejednokrotnie przez kilka notowań. Tak zdarzyło się np z utworem Angel zespołu Fruhstuck w roku 2013.

2012
tutaj
2013
tutaj
2014
tutaj


Było też jedno wyjątkowe podsumowanie, które zamknęło klamrą 3 lata audycji Polisz Czart pod szyldem Radia Verulam i które Tomek Wybranowski  w czerwcu 2015 wyemitował na moją prośbę na falach Radia Near FM z Dublina.

Przeboje Trzylecia Polisz Czart można wysłuchać tutaj

U zarania dziejów audycji Polisz Czart wybierany był także polski hit wszech czasów. Kto wie... być może kiedyś powrócimy do tej idei, aby zweryfikować gusta naszych obecnych Słuchaczy, którzy wówczas nie mieli wpływu na poniższe zestawienie. Takich notowań było kilka, a ostateczna tabela podsumowująca wszystkie miesiące głosowania wygląda następująco:

Polskie Hity Wszech Czasów Polisz Czart są dostępne tutaj

Aktualny zestaw propozycji do Listy Przebojów Polisz Czart 
znajduje się  tutaj 

Z listy propozycji wypadają każdorazowo laureaci ostatniego TOP20 oraz te kawałki, które w poczekalni spadają. Do listy propozycji dopisywane są kawałki nowe - nigdy dotychczas nie proponowane oraz pozostają na niej te utwory z poczekalni, które w ostatnim notowaniu awansowały, zostały na tym samym miejscu, albo powróciły do poczekalni wskutek głosowania

Sławek Orwat - twórca programu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza