sobota, 9 stycznia 2010

Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat (Polska) 1967 Wizjer nr 4

Czesław Niemen pojawił się w granicach Polski w wieku 19 lat. Wcześniej mieszkał na terytorium dzisiejszej Białorusi. Urodził się na kilka miesięcy przed wybuchem II Wojny Światowej, która wyznaczyła jego losy podobnie jak losy wielu innych repatriantów. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych jako piosenkarz big bitowy, występując z zespołem Niebiesko-Czarni. Do największych przebojów z tego okresu należy między innymi sentymentalna ballada w rytmie bossa novy „Pod papugami”. Wkrótce jednak Czesław Niemen zaczął tworzyć muzykę adresowaną do bardziej wymagającej grupy słuchaczy. Obdarzony głosem o wyjątkowych możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę jak i o brzmienie, był jedną z największych indywidualności polskiej sceny. Stworzył jedyny w swoim rodzaju styl, a jego śmierć była ogromną stratą dla polskiej kultury.
 
 

Piosenka „Dziwny jest ten świat” do dnia dzisiejszego zachwyca swoim uniwersalnym i ponadczasowym przesłaniem, które niezależnie od zachodzących zmian politycznych, upadku tyranów i otwierania granic, do dnia dzisiejszego w niczym nie straciło na aktualności. Świat nadal jest pełen zła i tak jak w roku 1967 człowiekiem nadal gardzi człowiek. Złe słowa, które tną jak nóż, wypowiada się już na poziomie szkół podstawowych, a w życie dorosłe przenoszone są one w formie znacznie bardziej wysublimowanej lecz za to o wiele głębiej zadającej ból. Czy ludzi dobrej woli rzeczywiście jest dziś więcej? Chciałbym wierzyć, że tak jest. Jednocześnie nie należy zapominać, że świat zabrnął ostatnimi czasy w ślepą uliczkę, w której ludzie doprowadzeni do życia poniżej socjalnego minimum, uciekają się do zupełnie niecywilizowanych zachowań. Czy trzeba nam dziś wojen, żeby żyć w nieustannym zagrożeniu? Czy bunty narodów i obalanie reżimów rzeczywiście stanowią początek lepszej przyszłości? W roku 1968 Niemen przekonywał, że nadszedł już najwyższy czas, aby nienawiść zniszczyć w sobie. Czy narastający braku szacunku posiadaczy olbrzymich kapitałów okazywany zatrudnianym przez siebie pracownikom lub finansowe uzależnienie kredytobiorców przez zmieniające nieustannie stopy oprocentowania banki i nieuczciwe obracanie papierami wartościowymi nie jest dziś zakamuflowaną formą wojny przeciwko tak zwanym zwykłym ludziom, a nawet całym narodom, których budżet znajduje się w rękach politycznie usankcjonowanych lichwiarzy!


Niemen to jeden z nielicznych muzyków światowego formatu wywodzących się z naszego kraju, a Dziwny jest ten świat to pierwszy krążek w historii polskiej fonografii, który doczekał się statusu złotej płyty. Mimo, że z tego albumu pochodzi także inna ogromnie popularna piosenka - "Wspomnienie", to właśnie utwór tytułowy wykroczył zdecydowanie poza ramy "zwykłego" przeboju, stając się nieoficjalnym hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstało wiele piosenek, które były manifestami kolejnych pokoleń Polaków. „Korowód” Marka Grechuty, „Autobiografia” grupy Perfect, „Przeżyj to sam” Lombardu, „Biała flaga” Republiki czy „Arahja” Kultu to tylko kilka z przykładów. Niektóre z nich miały charakter rozliczeniowy, inne dotykały sfery obyczajowości, jeszcze inne posiadały wyraźnie określone przesłanie polityczne. Żadna z nich jednak nie utrzymała do dnia dzisiejszego aż tak kosmicznej popularności, jaką nieustannie cieszy się protest song Czesława Niemena. Nie bagatelizując oczywiście znaczenia „Autobiografii”, której popularność jest równie znacząca, w opinii wielu krytyków muzycznych oraz samych słuchaczy „Dziwny jest ten świat” to najważniejsza polska piosenka XX wieku. Dowodem na to jest choćby tegoroczne notowanie „Topu Wszechczasów” radiowej Trójki. Okazuje się, że ponad 40 lat od nagrania tej piosenki, nadal jest ona najwyżej ocenioną polską piosenką przez słuchaczy tej prestiżowej rozgłośni, pomimo że większość głosujących to już przedstawiciele pokolenia, które nie ma osobistych emocji związanych z jej powstaniem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza