czwartek, 26 maja 2022

"...Bo tu Marszałkowska i Trasa W-Z, Krakowskie Przedmieście i tunel, i wnet..."

fot. Bartosz Szczęsny
 

Dziś będzie nietypowo. Zanim będzie o muzyce, pozwolę sobie na odrobinę filozofii. Pierwsza audycja Radia Wnet nadana została 25 maja 2009 roku z Hotelu Europejskiego w Warszawie. Kolejne adresy naszej Redakcji to Koszykowa 8, a następnie budynek PAST-y przy ul. Zielnej 39, który jest mi najbliższy, bowiem to właśnie w tej siedzibie dane mi było spotkać całą ekipę Radia Wnet po raz pierwszy. 

Helena Kołaczkowska

Przenieśmy się teraz na moment do roku 1968. Wówczas to nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się obszerny esej autorstwa Stanisława Lema zatytułowany "Filozofia przypadku. Literatura w świetle empirii" poświęcony teorii literatury i jej wpływowi na współczesną kulturę. W tym eseju Stanisław Lem postrzega przypadek jako uniwersalny czynnik pozwalający rozumieć mechanizmy wszelkiego typu ewolucji oraz decydujący o tym, jacy jesteśmy my, jaki jest kosmos, jaki świat istot żywych, i wreszcie jaka jest kultura, w której wzrastamy.

To, że studio Radia Wnet mieści się dziś pod adresem Krakowskie Przedmieście 79 jest empirycznym potwierdzeniem, iż Stanisław Lem miał rację, że przypadek ma wpływ na świat istot żywych, jakimi niewątpliwie jest redakcja Radia Wnet z Prezesem Krzysztofem Skowrońskim na czele. Otóż w roku 1949 - a więc dokładnie 60 lat przed powołaniem do życia naszej stacji radiowej urodzona w roku 1916 w Charkowie pani Helena Kołaczkowska napisała tekst popularnej piosenki zatytułowanej "Na prawo most, na lewo most" do muzyki Alfreda Gradsteina, której pierwszą wykonawczynią była Alina Janowska, ale największą popularność piosenka ta zdobyła w interpretacji Ireny Santor. Helena Kołaczkowska 60 lat przed powstaniem Radia Wnet napisała następujące słowa, które pozwolę sobie niniejszym zacytować:

Kiedy rano jadę osiemnastką,
Chociaż ciasno, chociaż tłok,
Patrzę na kochane moje miasto,
Które mnie zadziwia co krok.
Bo tu Marszałkowska i Trasa W-Z,
Krakowskie Przedmieście i tunel, i wnet


I jak tu nie wierzyć Lemowi, że literatura, jaką niewątpliwie jest tekst piosenki ma wpływ na to jaki jest kosmos, na to jaki świat istot żywych, na to jaka jest kultura, w której wzrastamy i w końcu na to, jacy jesteśmy my sami.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz