niedziela, 16 sierpnia 2015

Radiowe Piosenki zespołu Absurd torunską płytą roku

fot. Agata Jankowska
Wydana przez HRPP RECORDS (wytwórnie reprezentującą Hard Rock Pub Pamela) druga studyjna płyta zespołu Absurd Radiowe Piosenki została TORUŃSKĄ PŁYTĄ ROKU w X. edycji konkursu TORUŃSKIE GWIAZDY 2015 organizowanego przez Wydział Kultury Urzędu Miasta, Toruńską Agendę Kulturalną oraz Radio Gra. W plebiscycie tym wyłaniane są najciekawsze toruńskie zjawiska muzyczne minionych 12 miesięcy.

fot. Agata Jankowska
Radiowe piosenki to drugi krążek toruńskiej grupy Absurd. Zespół istnieje od 2005 roku i od tamtego czasu sukcesywnie ugruntowuje swoją pozycję na rynku muzycznym. W zeszłym roku ukazał się ich debiutancki Pomarańczowy Album będący podsumowaniem dotychczasowej działalności i manifestacją młodzieńczego buntu. Płyta zebrała pozytywne recenzje, a zespół rozpoczął prace nad nowym materiałem. Efektem tych działań są Radiowe piosenki – twór spójny koncepcyjnie i dojrzały. Koncepcja albumu jest przewrotna. Tytuł kojarzy się z produktem przygotowanym w sposób, który spodoba się jak najszerszemu gronu odbiorców. W dobie konsumpcyjnego trybu życia oznacza to brutalną walkę o uwagę potencjalnych nabywców.

fot. Agata Jankowska
Zarówno poprzez miażdżący natłok kolorów jak i chwytliwe melodie. Może to zmylić słuchacza. W jego ręce trafia bowiem produkt minimalistyczny, odarty z krzykliwych barw i wzorów. Dla dobitnego podkreślenia komercyjności tytułu, jedyną ozdobą okładki jest kod kreskowy – symbol głęboko zakorzeniony w kulturze masowej. Na samym krążku znajdziemy natomiast 6 zróżnicowanych kompozycji. Absurd żongluje gatunkami muzycznymi, swobodnie je przeplatając nie tylko na przestrzeni kolejnych numerów, ale nawet wewnątrz nich. Poruszamy się od rock&rolla, przez muzykę alternatywną, pop po zadziorne brzmienia znane z debiutanckiego krążka. Słychać wpływ Beach Boys’ów - płyta obfituje w partie chóralne, w których uczestniczy cały zespół. Wszystko to podparte tekstami Czyżyka, które w żartobliwy i momentami ironiczny sposób opisują otaczającą nas rzeczywistość. Całość składa się w spójne, a jednocześnie nieszablonowe wydawnictwo.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza