poniedziałek, 31 grudnia 2012
piątek, 28 grudnia 2012
Rok 2012 na Muzycznej Podróży - klikając w linki poszczególnych wydarzeń, można się z nimi zapoznać szczegółowo
Rok 2012 na łamach Muzycznej Podróży to na chwilę obecną blisko 180 postów.
Specjalnie dla Was postanowiłem przypomnieć 40 (tyle samo ile programów Polisz
Czart) tych, które w opinii ich autora (czyli mojej ;-) pokazują momenty będące
dla mnie lub dla Was (wg statystyki Waszych wejść) najważniejszymi muzycznymi
wydarzeniami AD 2012 związanymi z Muzyczną Podróżą i programami radiowymi,
które od roku dla Was prowadzę wraz z moimi kolegami. Niniejszym pragnę
podziękować wszystkim szefom Redakcji, z którymi jestem związany: Teresie
Bazarnik i Grzegorzowi Małkiewiczowi z Nowego Czasu, Ryszardowi Skrzypcowi z
JazzPRESS-u, Michałowi Wilczyńskiemu z Lizarda oraz Philowi Richardsowi z Radia
Verulam i Marcinowi Taladze z Fali FM w kanadyjskim Toronto. Ponadto dziękuję
całej Ekipie Polisz Czart: Monice S. Jakubowskiej,
Piotrowi Gruszeckiemu oraz Sebastianowi Piskorowskiemu za entuzjazm i radość w
zasiadaniu za poliszczartowym sitkiem. Monice S. Jakubowskiej dziękuję ponadto za pozwolenie na publikację na łamach Muzycznej Podróży jej profesjonalnie wykonanych fotografii. Dziękuję Wszystkim, z którymi miałem przyjemność w wielu momentach współpracować: Ani Sztuczce, Karolinie Owsiannikow, Tomkowi Wybranowskiemu, Marcinowi Taladze i Mirkowi Boguszowi za współpracę podczas programów radiowych. Urszuli Bowdler, Piotrowi Komosińskiemu, Tomkowi Gali i Ivarowi za współpracę na niwie organizacyjno-logistycznej. Na koniec dziękuję wszystkim Muzykom, Słuchaczom i Czytelnikom, dzięki którym i dla których istnieje Polisz Czart i Muzyczna Podróż.
fot. Rafał Pikul |
2 stycznia - Pierwsza historyczna audycja Plisz Czart
8 stycznia - 20. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Londynie
19 stycznia - Wojtek Mazolewski
19 stycznia - Dominika Zachman
21 stycznia - Przedwczesna śmierć Ireny Jarockiej
14 lutego - W Londynie spotkałem Leszka Możdżera, który udzielił wywiadu dla Nowego Czasu
14 lutego - W Radio gościłem Tomka Galę "Galika", który udzielił wywiadu dla Nowgo Czasu
10 lutego - Tłumaczenie zeszłorocznego wywiadu z L. Możdżerem ukazało się w LondonJazz
11 lutego - Przedwczesna śmierć Whitney Houston
30 marca - 5-lecie Jazz Cafe POSK i rozmowa z Krystyna Prońko - gwiazdą wieczoru
13 kwietnia - Sebastian Karpiel Bułecka
1 maja - Tottus Tuus
11 maja - Gościem Radia Verulam była... Monika S. Jakubowska - Kobieta Renesansu :-)
27 czerwca - ARTeria Nowego Czasu - Wystawa Polskiej Szkoły Plakatu
22 czerwiec - Premiera albumu Adama Bałdycha - Imaginary Room
3 lipca - Debiut mojego pisania na łamach JazzPRESS-u - wywiad z Tymonem Tymańskim
6 sierpnia - Fryderyk Nguyen
13 sierpnia - Polisz Czart otrzymuje duchowe wsparcie od Tomka Wybranowskiego
18 sierpnia - Agatha wywiad
23 sierpnia - Otwarcie muzycznego pubu Rocky we Wrocławiu
26 sierpnia - Znakomity koncert Katedry we wrocławskim klubie Madness
3 września - Igor Boxx
18 września - Katedra po raz pierwszy
25 września - I Notowanie Polisz Czart
1 października - Wywiadem z Sabio rozpoczynam dla JazzPRESS-u cykl "Jazz na Wyspach"
13 października - Adam Bałdych - Magical Theatre
13 października - Ola Bieńkowska
13 października - Debiut mojego pisania na łamach kwartalnika Lizard - wywiad z Leszkiem Trelą
18 października - Lombard
6 listopada - Rozmowa z Maćkiem Pyszem
12 listopada - Poznaliśmy przeboje roku 2012 Polisz Czart
12 listopada - Atrament głosami Słuchaczy zespołem roku 2012 Polisz Czart
18 listopada - Agatha - As I Am
4 grudnia - Andrzej Donarski - wokalista Mr. Zoob specjalnie dla "Muzycznej Podróży"
4 grudnia - Grzegorz Ciechowski w pamięci Zbigniewa Krzywańskiego
12 grudnia - Wywiad z Mirkiem Gilem (Collage, Believe, Mr. Gil) ukazuje się w zimowym Lizardzie
czwartek, 27 grudnia 2012
Audycje Polisz Czart 31 - 40
Prezentację pierwszych dziesięciu programów Polisz Czart możecie znaleźć tutaj. Druga dziesiątka została zaprezentowana pod tym adresem. Audycje od 21 do 30 znajdziecie tutaj. Dziś przedstawiam kolejną - czwartą już dziesiątkę.
Podobnie jak w podsumowaniu poprzednich 30-tu programow, jesli klikniecie na kazdy napis "AUDYCJA", bedziecie mogli przeczytać wiecej informacji o wszystkich dotychczasowych programach.
15/10/2012 - W trzeciej audycji z propozycjami do listy przebojów pobiłem rekord. W ciągu jednej godziny zagrałem aż 14 muzycznych premier. Była to audycja najbardziej różnorodna stylistycznie z wszystkich dotychczasowych. Kandydatki wywodziły się z kręgów reggae, funky, jazzu, a nawet hip-hopu. Najwięcej było jak zawsze rocka i bluesa. To właśnie po tej audycji nawiązaliśmy współpracę z obchodzącym w roku 2013 swoje 25-lecie istnienia zespołem Zddrowa Woda. Krótko po programie managerem tej znakomitej blues-rockowej formacji został manager grupy Dopamina Piotr Komosiński. Wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, że kilka tygodni po tym wydarzeniu Piotr zaproponuje nam objęcie patronatem medialnym ten szczególny Jubileusz.
22/10/2012 - Występujący w jednej z lipcowych audycji wraz z Arkiem Chudzińskim miłośnik korzennego bluesa Włodek Fenrych tym razem zaprosił Słuchaczy Polisz Czart do muzycznego wydania "Pytań Obieżyświata" - cyklu pisanych dla Nowego Czasu artykułów podróżniczych. Różnorodność muzyki Indian Ameryki Północnej była sporym zaskoczeniem. Obok trudnej w odbiorze dla przeciętnego Europejczyka muzyki rodem ze święta pow-wow związanej z wierzeniami rdzennych mieszkańców USA i Kanady, poznalismy także piewców popularnego w Belize nurtu punta rock.
AUDYCJA 33
05/11/20012 - To była najbardziej toruńska audycja w historii wszystkich wydań naszej listy przebojów. W drugiej dziesiątce notowania rocznego znalazły się bowiem: Half Light, MGM i Ergo oraz cover Republiki w wykonaniu grupy Agressiva 69. Audycję poprowadziłem wspólnie z Bogumiłem, który tak bardzo rozsmakował się w radiowym rzemiośle, że krótko potem postanowił zainwestować w sprzęt pozwalający na domowe nadawanie internetowych audycji radiowych. Biorąc pod uwagę zbliżający się wielkimi krokami mój tygodniowy wypad do Rzymu, Bogumił postanowił wypełnić ten moment debiutem swojego studia.
12/11/2012 - Roczne Wydanie Listy Przebojów Polisz Czart było najbardziej wyczekiwaną i słuchaną audycją z wszystkich dotychczasowych. Emocje sięgnęły zanitu (a raczej "Zenitha") bowiem tego dnia ogłosiliśmy wraz z Kropką 10 najpopularniejszych piosenek roku 2012 wg gustów naszych Słuchaczy. Piosenka "Sprzedawcy snów" radomskiej grupy Lustro prowadziła kilka tygodni, aż... do momentu bezprecedensowego ataku na liste fanów Atramentu z Miastka. Grupa z Nowego Sącza głosami Pomorzan odniosła ogromny sukces. Zajęli dwa pierwsze miejsca, a piosenka "Nie jestem święty" jeszcze zanim wybrzmiała na antenie jako nr 1, została przeze mnie zagrana dwa dni wcześniej na zabawie andrzejkowej w St. Albans, podczas której zebraliśmy 300 funtów na zakup leków dla chorującego na nowotwór naszego radiowego kolegi Sebastiana.
AUDYCJA 36
AUDYCJA 37 (1. ze Studia 2)
26/11/2012 - Studio 2 to przyszłość Polisz Czarta, która może całkowicie odmienić oblicze naszej audycji już w nadchodzącym roku. Mój tygodniowy pobyt w Rzymie był okazją, aby wyemitować ze Studia 2 drugą część propozycji, będących kontynuacją programu z poprzedniego tygodnia. Niestety karta dźwiękowa nie poradziła sobie tym razem i w eter poszły jedynie po kolei zaprezentowane utwory, a ja z Rzymu umieszczałem dla Was na fejsie teledyski i tytuły zaprezentowanych utworów.
AUDYCJA 38 (2. ze Studia 2)
03/12/2012 - Lista przebojów Polisz Czart powstała blisko rok temu, a jej historia dzieli się wyraźnie na dwa całkowicie odmienne okresy. Pierwsze trzy wydania naszej listy wypełnione były piosenkami powstałymi na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Był to czas sprzed tzw."Polskiej Inwazji", która w sierpniu poprzestawiała nasze zestawienie całkowicie do góry nogami. Ze Studia 2 Bogumił wyemitował zestawienie zespalające obydwa te okresy. Audycja była pełna świstów, trzasków i nieprzewidzianych zakłóceń, ale kiedyś jak sądzę będziemy ze szczególnym uśmiechem wspominać owe dwa pierwsze programy rozpoczynając słowami: "tak zaczynało się Studio 2" :-)
10/12/2012 - Piotr Gruszecki nie od dzis znany jest w naszym środowisku jako entuzjasta talentu Anny Marii Jopek. Kolejne Urodziny tej uroczej damy polskiej piosenki, były dla niego okazją, aby w godzinnej pigułce przypomnieć jej dorobek artystyczny. Wspólnie z Piotrem złożyliśmy Ani tym programem Urodzinowe życzenia, a klimat audycji przypomniał Słuchaczom nadany przed kilkoma miesiącami program poświęcony smoothjazzowym kobiecym głosom, które jak wiadomo nie od dziś są lekarstwem na zgiełk codzienności i całe zło tego świata. Pośród ostrego rockowego grania, jakie dominuje na naszej antenie, audycje prowdzone z Piotrem stają sie powoli "daniem specjalnym", które będziemy starali sie Wam podawać na specjalne okazje :-)
17/12/2012 - Z uwagi na Wigilię i Sylwestra był to ostatni program w mijającym roku. Była to po raz pierwszy audycja przygotowana w ścisłej kooperacji z Polską. Ania Sztuczka i Karolina Owsiannikow z Torunia przygotowały materiał, w którym muzycy Half Light, Ergo i MGM opowiadali o swoich inspiracjach muzyką Grzegorza Ciechowskiego, któremu z uwagi na zbliżającą się kolejna jego rocznicę śmierci w całości poświęcona była ta audycja. Wysłuchalismy w niej także wypowiedzi Zbyszka Krzywańskiego - bliskiego przyjaciela Grzegorza będącej częścią długiego wywiadu opublikowanego niedawno w warszawskim JazzPRESS-ie.Ilustracjami muzycznymi programu były covery legendarnego zespołu Grzegorza wykonane przez naszych gości oraz kilka oryginalnych nagrań Republiki, zwłaszcza z najbardziej mistycznego ich albumu - "Siódma pieczęć"..
Audycje Polisz Czart 21-30
Prezentacje pierwszych dziesięciu programów Polisz Czart możecie znaleźć tutaj. Druga dziesiątka została zaprezentowana pod tym adresem. Dziś przedstawiam kolejną - trzecią już dziesiątkę.
Podobnie jak w podsumowaniu pierwszych 20-tu programow, jesli klikniecie na kazdy napis "AUDYCJA", bedziecie mogli przeczytać wiecej informacji o wszystkich dotychczasowych programach.
AUDYCJA 21
16/07/2012 - Gościem programu, który miałem okazję poprowadzić wspólnie z Moniką, był znany w Londynie multiinstrumentalista Bartek Sabio Janiak występujący pod scenicznym pseudonimem Vital Kovatch. Wszystkie zaprezentowane podczas audycji utwory były autorskimi kompozycjami Sabia. Dwa z nich były dziełem dawnego zespołu Bartka - Peyoti For President.
23/07/2012 - Nieśmiertelne bluesy Roberta Johnsona w przekładzie własnym zaprezentował Włodek Fenrych wraz z Arkiem Chudzińskim. Włodek - historyk sztuki, tłumacz, eseista, globtroter, dysydent polityczny w czasach PRL-u od 30-tu lat mieszkający na Wyspach ujawnił podczas programu swoje bluesowe zamiłowanie i oprócz dwóch utworów zagranych na żywo, zaprezentował bluesy Johnsona nagrane wspólnie z muzykami związanymi z legendą polskiej sceny folkowej - kwartetem Jorgi: Maciejem i Mateuszem Rychłymi.
AUDYCJA 23
30/07/2012 - Wojtek Gardyga pod szyldem Luis Project zrealizował niedawno swój debiutancki album The Sensitive Touch z niewielką pomocą wokalną uroczej hiszpańskiej wokalistki Glorii Garcii. Oboje gościli w naszym studio prezentując swoje wspólne oraz solowe dokonania muzyczne. Bezpośrednim powodem wizyty był udział ich utworu w akcji charytatywnej Music For Life, której celem było zebranie funduszy na potrzeby leczenia dzieci dotkniętych wadami słuchu. Gloria była drugim po Lydii El Khori gościem w dziejach Polisz Czart nie potrafiącym komunikować się w języku polskim i stąd była to także druga audycja dwujęzyczna w historii naszych programów.
13/08/2012 - W koncu postanowilismy wraz z Bogumiłem powołac do życia będący integralną częścią zabawy w Listę Nowości cykl programów prezentujący te piosenki, które w porozumieniu ze współpracującymi z nami wykonawcami, ekipa Polisz Czart będzie każdorazowo rekomendowała jako propozycje do naszego plebiscytu. Inauguracyjny program z tego cyklu okazał się być "wierzchołkiem góry lodowej". Gdy tylko nasza stacja zaistniała szerzej w świadomości polskiej sceny niezależnej, zaczęliśmy otrzymywać niezliczone ilości mp3-ek z muzycznymi premierami. Sytuację podsumuję skrótowo: c.d.n :-)
AUDYCJA 26
10/09/2012 - Po wakacyjnej trzytygodniowej przerwie, podczas której dzielnie zliczałem masowo napływające głosy (głównie z terenu Polski) powstało II notowanie Listy Nowości, którego II dziesiątkę zaprezentowaliśmy z Bogumiłem w atmosferze zainteresowania, przewyższającego dotychczasową średnią słuchalność naszych programów. Najwyższe dwie pozycje - 11 i 12 zajęły covery utworów Republiki, co było zapowedzią ekspansji toruńskiej sceny rockowej na naszej liście i dowodem na to, ze Republika nie była zwykłym zespołem rockowym lecz niepowtarzalnym zjawiskiem artystycznym. Czyż zagrożenia, które w latach 80-tych przewidział Grzegorz Ciechowski nie zaczynają się właśnie obecnie urzeczywistniać?
17/09/2012 - Wspólnie z Moniką i Bogumiłem zaprezentowałem czołową dziesiątkę II Notowania Nowiści. Program był ogromnym sukcesem zespołu Katedra. Grupa 20-latków z Wrocłaiwa nie tylko wygrała całe notowanie utworem "Kim jesteś?", ale także wprowadziła na miejsce 7. jeden z najpiękniejszych moim zdaniem polskich utworów ostatnich lat "Strach i pragnienie". Kompozycja została napisana do tekstu Leonarda Da Vinci, a ja miałem to szczęście, że podczas wakacji mogłem podziwiać tę kapelę na żywo we wrocławskim klubie Madness Wraz z Katedrą wystąpił wówczas inny wrocławski zespoł Chris June, który zajął przed tygodniem miejsce 20. tego zestawienia.
24/09/2012 - Nastąpił długo oczekiwany ciąg dalszy audycji z 13-go sierpnia. Kolejna dawka propozycji okazała się byc tak ogromna, że udało mi się zaprezentowac w ciągu jednej godziny aż 13 muzycznych premier. Świadomy przerostu ilości materiału muzycznego otrzymanego od kapel z Polski, postanowiłem już 4 z nich zamieścić podczas dwóch poprzednich programów prezentujących Listę Przebojów. Zainteresowanie Słuchaczy, które obserwowałem na tablicy facebooka przerosło zdecydowanie możliwość odczytywania pojawiających się wypowiedzi. Program był emitowany w atmosferze oczekiwania na charytatywny koncert dla Basi w Miastku.
01/10/2012 - Wspólnie z Moniką i Piotrem przypomniałem nieśmiertelne piosenki Kabaretu Starszych Panów. Piosenki w wykonaniu takich artystów jak: Mieczysław Czechowicz, Bohdan Łazuka, Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Barbara Rylska, Barbara Krafftówna, oraz Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stanowią po dzis dzień niedościgniony wzór dla młodych adeptów aktorstwa i wokalistyki, a przy okazji niosą ze sobą ogromną dawkę humoru, którym chcieliśmy Was zarazić na długie jesienno-zimowe wieczory.
08/10/2012 - Gościem naszego najbliższego programu, który odbędzie się 8-go października będzie nowa postać w muzycznym światku Londynu. Ola Gala ukończyła 15 lat. Urodziła się we Wrocławiu, a do Londynu przyjechała jako mała dziewczynka. Muzyka zawsze była i ciągle jest obecna w jej domu i jak sama to określiła w jej kierunku ciągle podąża. Jej ulubionym instrumentem jest gitara, na której gra oraz komponuje muzykę pisząc do niej własne teksty. Obecnie Ola pracuje nad swoją pierwszą płytą, Debiutancki krążek Ola nagrała w studio przyjaciela jej taty i firmuje go jako Aleks Gala.
Audycje Polisz Czart 11-20
O pierwszych dziesięciu programach Polisz Czart możecie przeczytać tutaj. 2-go lipca obchodziliśmy pół roku istnienia. Półroczny niemowlak potrafił już siadać i ze spokojem przygotowywał się do raczkowania.
Podobnie jak w podsumowaniu pierwszych 10-ciu programow, jesli klikniecie na kazdy napis "AUDYCJA", bedziecie mogli przeczytac wiecej informacji o wszystkich dotychczasowych programach.
AUDYCJA 11
16/04/2012 - Nie mając pojęcia o istnieniu Koko Euro Spoko, próbowaliśmy wspólnie z Markiem Piotrem wybierać hymn naszej kadry narodowej na własną rękę. W związku z wybrykiem niejakiego Sławomira P. zaprezentowaliśmy także krótki rys historyczny alkoholowych ekscesów naszych piłkarzy od czasów przedwojennych do współczesności. Była to audycja prześmiewcza, z nutką niedowierzania, że Polska i Ukraina dopną wszystko na ostatni guzik przed rozpoczęciem EURO2010. Wkrótce okazało się, że mimo organizacyjnego dopięcia, piłkarsko było jak zwykle.
23/04/2012 - Wraz ze specjalistą od smooth jazzowych klimatów i zdeklarowanym wielbicielem talentu Anny Marii Jopek Piotrem Gruszeckim zrealizowaliśmy niezapomnianą audycję zatytułowaną "W delikatnych objęciach kobiecych głosów". Program spotkał się z ciepłym przyjęciem naszych uroczych słuchaczek, a aksamitny głos Piotra i pasja, z jaką potrafi on opowiadać o tym szczególnie subtelnym gatunku muzyki jeszcze przez wiele dni był tematem nieskrywanych wzruszeń wielu z nich.
AUDYCJA 13
AUDYCJA 13
30/04/2012 - Z pietyzmem przygotowywane pierwsze dwugodzinne wydanie naszej Listy Przebojów w Noc Walpurgii okazało się największą klapą w historii Polisz Czarta. Prezenter prowadzący audycję tuż przed nami uznał za stosowne oddać nam studio z niespodziewaną ciszą w eterze i całkowicie niedziałającymi mikrofonami oraz z rozregulowanym odtwarzaczem płyt. Pomimo, że po kilkunastu minutach udało się opanować sprzęt, nerwowość towarzyszyła w studio jeszcze długo, co przełożyło się na prowadzenie audycji. Program prowadziłem w towarzystwie Moniki, Piotra i Bogumiła.
07/05/20012 - Po sensacyjnym zdobyciu przez piosenkę "Artifical Kiss" londyńskiej grupy Tottus Tuus trzeciej pozycji na naszej liscie, gościłem w studio jednego z twórców zespołu - Michała Juśkiewicza oraz basistę Andrzeja Pawłowskiego. Panowie bawili się setnie, ciesząc się z każdego dowodu istnienia słuchaczy po drugiej stronie głośników. Zespół ufundował kilka egzemplarzy swojego najnowszego mini albumu z autografami, które powedrowaly do naszych sluchaczy w Anglii, Szkocji i w Polsce
14/05/2012 - Okazało się, że prowadząca nasze programy Monika S. Jakubowska, to nie tylko zdony fotograf, ale również świetna wokalistka, co nie tak dawno udowodniła podczas ARTerii Nowego Czasu. Na antenie okazało sie, że nasza Kropka pała niedopartą chęcią pójścia z aparatem fotograficznym na... wojnę. Próbke swoich mozliwości w temacie fotografii z ryzykiem w tle Monika pokazała czytelnikom bloga i naszej strony za pomocą zdjęć wykonanych uczestnikom demonstracji EDL w Luton.
11/06/2012 - Po przerwie spowodowanej moim wyjazdem do Polski, mając świadomość, że znajdujemy się w samym środku emocji grupowych EURO 2012, wspólnie z Bogumiłem zajalem się analizą szans naszej polsko-niemiecko-francuskiej drużyny narodowej. Program traktował o piłce kopanej z przymrużeniem oka, a heavymetalowy "wykop" odczuwalny był na terenie cichego zazwyczaj St. Albans bez konieczności użycia jakichkolwiek odbiorników radiowych i internetowego streamingu. W audycji wykorzystano goscinny wystep Polisz Czarta w poznanskim Radio Merkury.
18/06/2012 - Wspólnie z Moniką S. Jakubowską zajęliśmy się historią i współczesnością polskiego fenomenu muzycznego jakim niewątpliwie jest big beat. Dynamiczna muzyka z niezbyt ambitnymi tekstami, była fundamentem, na którym w latach 70-tych powstał polski rock i wszystko to, co wiązało się z tzw. muzyką mocnego uderzenia. O tym, że big beat ciągle zachwyca, niech świadczy fakt, że wymyslony przeze mnie jeszcze w styczniu "wypełniacz" emitowany pomiędzy piosenkami laureatkami naszej listy przebojów, to zapomniany kawałek "Angelina" z repertuaru Czerwono-Czarnych, bez którego w opinii wielu sluchaczy trudno sobie już wyobrazić nasze Top 20.
25/06/2012 - Drugą dziesiątkę III notowania naszej Listy Przebojów poprowadziłem wspólnie z Piotrem Gruszeckim. Oprócz tak poważnych songów jak "Zegarmistrz światła" Tadeusza Woźniaka, czy "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C., wysłuchalismy także klasyki kabaretu. Obie pozycje dotykały naszych narodowych dyscyplin sportowych: chodu ("W Polskę idziemy" w wykonaniu Kabretu Dudek) oraz żeglarstwa ("Łódka Bols" Krzysztofa Daukszewicza). Wspólnie z Piotrem zlożylismy deklaracje, iż nie zamierzamy w najbliższym czasie wypływać na żadne "szerokie wody", aby przypadkiem podczas sztormu nie zakończyć naszego "rejsu" w jakimś zawilgoconym "suchym doku"
02/07/2012 - Pierwszą dziesiątkę III notowania Polisz Czart poprowadziłem z debiutującym w studio Sebastianem Piskorowskim, który przed i w trakcie audycji otrzymał wiele dowodów sympatii od słuchaczy. Sebastian poważnie potraktował swój pierwszy występ w roli współprowadzącego i przygotował wiele rzeczowych informacji na temat wykonawców. Po raz kolejny numerem jeden została piosenka"Mój jest ten kawałek podłogi z repertuaru zespołu Mr. Zoob..
Audycje Polisz Czart 1-10
Jeśli klikniecie na każdy z napisów "AUDYCJA", otworzy Wam się szczegółowa informacja o każdym z przdstwionych poniżej programów.
02/01/2012 - Gościem mojej pierwszej audycji była prezenterka programów kierowanych dla mniejszości irlandzkiej Lydia El-Khouri, która pomogła mi przezwyciężyć niepewność spowodowaną niedoskonałą jeszcze wtedy znajomością konsolety i brakiem pełnej wiedzy sprzętowej. W audycji zaprezentowałem najważniejsze fakty i wydarzenia muzyczne z Polski i UK, w których uczestniczyłem jako dziennikarz i które przedstawiałem na łamach dwutygodnika "Nowy Czas" w roku 2011 oraz przeprowadziłem krótki wywiad z Lydią o jej pracy w Radio Verulam.
30/01/2012 - Po krótkiej przerwie spowodowanej moim pobytem w Polsce, zaprezentowałem nagrania wszystkich dotychczasowych muzyków, którzy wsparli mój pomysł na Polską Listę Przebojów Radia Verulam,. Podczas programu zdałem także relację z pobytu w obu sztabach londyńskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz ze spotkania z Gienkiem Loską w Polsce. Tego dnia ujawnił się pierwszy Słuchacz, który potwierdził swoją obecność przy głośnikach w obu dotychczasowych audycjach. Mirek Bogusz jest z nami po dziś dzień i trudno mi sobie już wyobrazić Polisz Czarta bez jego duchowego wsparcia.
Fryderyk Nguyen |
AUDYCJA 3
Tomek Gala |
06/02/2012 - Tego dnia wykorzystałem propozycję Redaktora Naczelnego Nowego Czasu Grzegorza Małkiewicza. Szef poprosił mnie o przeprowadzenie wywiadu z Tomkiem Galą "Galikiem" - byłym perkusistą zwycięzcy jarocińskiego festiwalu z roku 1988 - zespołu Zielone Żabki, a ja... upiekłem dwie pieczenie na jednym ogniu i zaprosiłem Tomka do studia radiowego, aby porozmawiac o historii polskiego punk rocka i zbliżającym się koncercie reaktywowanego zespołu Ga-Ga Zielone Żabki.
27/02/2012 - Po nieprzewidzianej przerwie spowodowanej moim krótkim pobytem w szpitalu wraz Moniką S. Jakubowską i Piotrem Gruszeckim zasiadłem za konsoletą, aby poprowadzić pierwsze historyczne notowanie listy przebojów "Polisz Czart", a ściślej mówiąc jej drugą dziesiątkę. Do dziś z rozrzewnieniem wspominam ten program, podczas któego liczba dowodów słuchalności w postaci maili wysyłanych podczas audycji przekroczyła najśmielsze oczekiwania całej naszej ekipy.
Beata Religa |
05/03/2012 - W identycznym składzie jak przed tygodniem zaprezentowaliśmy pierwszą dziesiątkę I Notowania Listy Przebojów "Polisz Czart" i rozlosowaliśmy nagrodę główną oraz przyznaliśmy dwie nagrody dodatkowe. Laureatką nagrody głównej została Urszula Kowalczyk. Beata Religa z Luton otrzymała nagrodę za skutecznie przeprowadzoną akcję promocyjną naszej listy przebojów, a Fryderyk Nguyen z Wrocławia - za pierwszą w historii wysłaną listę z głosami.
Katy Carr |
12/03/2012 - Wraz z Moniką S. Jakubowską gościliśmy w studio brytyjską wokalistkę nominowaną do prestiżowej nagrody "London Music Awards" Katy Carr, która dzięki polskiej mamie w połowie jest naszą rodaczką. Bezpośrednim powodem zaproszenia było zdobycie przez piosenkę Katy "Kommander's Car" wysokiego 14-go miejsca w I notowaniu Listy Polisz Czart. Katy Carr opowiedziała słuchaczom o swoich związkach z Polską i spotkaniu z panem Kazimierzem Piechowskiem - bohaterem piosenki, o którym artystka zrealizowała także film dokumentalny.
19/03/2012 - Program przygotował i poprowadził wspólnie ze mną i Moniką S. Jakubowską Marek Czarnota. Audycja dotyczyła ważnych wydarzeń historycznych związanych z dniem 19 marca, które potraktowaliśmy z dystansem i przymrużeniem oka. Ponadto na ręce Marka wręczyliśmy symboliczny prezent dla wszystkich miłośników połowu ryb, w związku z przypadającym w tym dniu świętem wszystkich wędkarzy, dedykując im piosenkę Elektrycznych Gitar "Co powie ryba". Audycja miała charakter edukacyjno-satyryczny.
Urszula Bowdler |
Sebastian Milc |
02/04/2012 - Gościem programu była szefowa "Polish St. Albans Association" Urszula Bowdler, która opowiedziała słuchaczom o dotychczasowej działalności swojej organizacji i planach na rok obecny oraz porównała polską społeczność miasta sprzed lat 24-ech do współczesnej fali emigracji. Ponadto nagrodę ksiązkową za prawidłowe rozwiązanie konkursu primaaprilisowego otrzymał Sebastian Milc z Hatfield. Jeden z czytelników bloga wyraził nadzieję, że wspólna płyta Agnieszki Chylińskiej i Bono to jednak nie taki głupi pomysł i nie taki znów niemożliwy do zrealizowania. No cóż... ciekaw jestem co o takim pomyśle powiedziałaby sama Agnieszka. Program prowadziłem wspólnie z Moniką S. Jakubowską.
09/04/2012 - Gościliśmy wraz z Moniką S. Jakubowską Tomasza Furmanka - mieszkającego w Londynie wokalistę i muzyka, autora tekstu i muzyki do piosenki "Dążenie", która Krystyna Prońko postanowiła włączyć do swojego repertuaru. Tomkowi już po raz trzeci udało się sprowadzić na koncerty do Londynu panią Krystynę, a podczas audycji opowiedział słuchaczom o swoich spotkaniach z naszą wspaniałą wokalistką i piosenkach ilustrujących karierę artystyczną Krystyny Prońko.
sobota, 22 grudnia 2012
wtorek, 18 grudnia 2012
Tacy Artyści rodzą się raz na dziesiątki lat - 17. grudnia w Polisz Czart wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim
Fot. Andrzej Świetlik |
Niech ten wieczór będzie po obu stronach głośników momentem zadumy nad wielkością Artysty, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.