piątek, 2 września 2016

W dniach 2-8 września Mark Olbrich Blues Eternity wraz z Przyjaciółmi objadą Polskę wzdłuż i wszerz! Program tournee poniżej

Po sukcesie koncertowego krążka grupy Mark Olbrich Blues Eternity pt. Live at Pamela Blues, lider zespołu, Mark "Bestia" Olbrich, postanowił dalej podążyć obraną drogą, realizując kolejny album. Tym razem płyta nosząca tytuł Toruń Rocks The Blues (HRPP Live Session) została zrealizowana w amerykańsko - angielsko - polskim składzie. Muzycy zaangażowani w realizację nagrań postanowili zaprezentować materiał z płyty szerszej publiczności grając wspólną trasę koncertową (2-8 września 2016). O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiada Mark Olbrich, z którym obszerny wywiad można przeczytać klikając tutaj


Eddie Angel
"Zabawa będzie wspaniała! Mamy wielką przyjemność zaprezentować się fanom bluesa w niezwykłych i bardzo ważnych miejscach dla wyznawców tej muzyki. Zaczynamy już 2 września w niezapomnianym Toruniu i jego słynnym Hard Rock Pubie Pamela. Cała nasza grupa to mój Blues Eternity i "Toruń Friends". Pomysł na skład koncertowy powstał po wielu pobytach w Toruniu, gdzie miałem okazję poznać tutejsze środowisko bluesowe. To tu zrodził się pomysł na naszą płytę i tę trasę. Toruń Friends tworzą: Igor ‘Luku’ Nowicki - bezwzględnie jeden z najlepszych bluesowych klawiszowców w Europie, Przemek Łosoś - lider Open Blues o wspaniałym głosie surowego bluesmana, a do tego dobry harmonijkarz, Grzesiek ‘Mina’ Minicz – perkusista, który przez ostatnie 20 lat gra w wiodącej polskiej formacji Nocna Zmiana Bluesa oraz Asia Czajkowska, której głos przypomina mi Arethę Franklin z lat 80-tych. 

Laurie Garman
Mój zespół dodaje do tego składu legendę bluesa – Jimmy’ego Thomasa - który zaczynał z Ike Turner Blues Review w 1957 roku!, Lauriego Garmana - jedynego "białego" nagrywającego z Bobem Marleyem, który występował również z Freddiem Kingiem oraz z The Yardbirds. Nasz gitarzysta, Eddie Angel, do muzyki wszedł wspólnie z niejakim Mr Levine. Obecnie zaliczany jest do pierwszej czwórki gitary bluesowej w Anglii. Z Torunia ruszamy dalej w drogę: do Ciechocinka na festiwal Blues Bez Barier, następnie do Bydgoszczy (Europejska Akademia Jazzu), którą mile wspominamy z poprzednich festiwali. Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Białystok - super ważne miejsce na mapie polskiego bluesa. Następnie gramy jeszcze w Olsztynie i Gdyni, gdzie byliśmy gwiazdą wieczoru na Gdynia Blues Festival kilka lat temu. Mamy nadzieję, że nasza wrześniowa trasa da Wam kilka rewelacyjnych miejsc do wyboru na spotkanie z nami - więc nie ma wymówek!!! Do zobaczenia wszyscy!!! A - i super dzięki sponsorom, bez których niewiele by się stało. See You on The Road!"


Mark Olbrich
Trasa promująca płytę Mark Olbrich Blues Eternity & Toruń Friends "Toruń Rocks The Blues (HRPP Live Session)":

- 2 września 2016 piątek - Toruń, HARD ROCK PUB PAMELA (ul. Legionów 36, 87-100 Toruń)

- 3 września 2016 sobota - Ciechocinek, Festiwal Blues Bez Barier ( Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym, 87-720 Ciechocinek )

- 4 września 2016 niedziela - Bydgoszcz, Eljazz (ul. Kręta 3, 85-117 Bydgoszcz )

- 5 września 2016 poniedziałek - Białystok, 6 Ścian Pub (ul. Warszawska 30, 15-077 Białystok )

- 7 września 2016 środa - Olsztyn, Galeria Sowa ( ul. Zamkowa 2, 10-074 Olsztyn)

- 8 września 2016 czwartek - Gdynia, Blues Club ( ul. Portowa 9 , 81-350 Gdynia)


Jimmy Thomas
Mark Olbrich o płycie Toruń Rocks The Blues (HRPP Live Session):

"Czasem trzeba po prostu się zabawić. Los sprawił, że graliśmy w Toruniu wiele razy. Trzy razy na festiwalu Harmonica Bridge, w tym jako ‘headline act", no i w unikalnym Hard Rock Pubie Pamela, gdzie nagraliśmy naszą ostatnią płytę na żywo, która dała nam tytuł Bluesowej Płyty Roku 2014! To wszystko pozwoliło nam poznać miejscowy świat bluesa, którego muzycy - bez dwóch zdań - grają świetnie! Więc pomyśleliśmy, że będzie radocha "pomieszać się" z nimi i ta płytka jest rezultatem takiego kontaktu. Przemek Łosoś jest liderem Open Blues. To poważny gość grający na harmonijce, obdarzony głosem prawdziwego bluesmana. Grześ Minicz – "Mina" – jest perkusistą topowego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, dziecka Króla Polskiego Bluesa – Sławka Wierzcholskiego (do dziś 30 płyt !). Igor "Luku" Nowicki został przez nas skradziony do podstawowego składu kilka lat temu. Niesamowicie, w sposób naturalny i instynktownie czuje, czym jest blues. I nie można zapomnieć o Asi Czajkowskiej-Zoń – z olbrzymim głosem i fantastycznym podejściem do muzyki. Zgodnie z regułą show by nagrany w Hard Rock Pubie Pamela – kreacja Darka Kowalskiego. Bezdyskusyjnie to miejsce o najlepszej energii po tej stronie Atlantyku. Uwierzcie – wiemy na pewno – byliśmy wszędzie! Nasz skład wykonał swoje i sądząc po reakcji widowni, chyba się udało! Ale jak zwykle ocena należy do Was..." 

Jimmy Thomas i Ike Turner 1954 

Eddie Angel i Jimmy Thomas
Wydawcą płyty jest HRPP Records (HRPP038)
Informacje o muzykach biorących udział w trasie koncertowej:

Mark Olbrich Blues Eternity (UK) feat. Jimmy Thomas (USA)

Zbigniew Hołdys nazwał Marka Olbricha "jednym z najwspanialszych basistów bluesowych". - Poprzez gitarę basową przekazuję publiczności mojego bluesa. Tylko o to mi chodzi - wyznał niegdyś w PR Mark Olbrich. Mieszkający od ponad 30 lat w Anglii Polak zebrał wokół siebie znakomitych muzyków. W jego zespole, Mark Olbrich Blues Eternity, grają obecnie:

Jimmy Thomas (voc. - Louisiana, USA) - występował wcześniej z takimi gwiazdami jak Tina Turner, Lou Reed, Gary More i Albert King, współpracował z The Rolling Stones i Johnem Lennonem. Był producentem zespołu Procol Harum w ich wczesnym okresie.

Laurie Garman - wiodący harmonijkarz Wielkiej Brytanii (rozpoczął karierę z FREDDIE KING w USA w 1965 roku! Grał z Bobem Marley'em, Gerry'm Rafferty, The Yardbirds...)


Eddie Angel - gitarzysta uważany za jednego z czterech czołowych brytyjskich bluesowych wirtuozów tego instrumentu, grywał m.in. w zespole Ike'a Turner'a

Toruń Friends:

Grzegorz Minicz (fot. Julia Szpręglewska)
Grzegorz Minicz - Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnnia im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. W roku 2005 został uznany przez czytelników kwartalnika "Twój Blues" za najlepszego perkusistę bluesowego w Polsce. Nagrodzony również w 2007 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury.Perkusista zespołów Nocna Zmiana Bluesa oraz Open Blues


Igor Nowicki (fot. Artur Grzanka)
Przemek Łosoś
Igor Nowicki - pianista, aranżer, nauczyciel, absolwent Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Porusza się w wielu nurtach szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Ma na koncie udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Podejmował współpracował z takimi artystami jak: Irena Jarocka, Sławek Uniatowski, Sławek Wierzcholski. Obecnie współpracuje m.in. z formacją R. R. Swing Orchestra, toruńskim zespołem "Strusie4" oraz Teatrem im. Wilama Horzycy.Wywiad z Igorem można przeczytać tutaj.

Przemek Łosoś - doświadczony muzyk oraz nauczyciel muzyki. Absolwent Akademii Bydgoskiej na kierunku - edukacja muzyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz Policealnego Zawodowego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Jako muzyk wokalista i instrumentalista od 1994 roku współpracował z następującymi zespołami i artystami: Nadmiar, Tomek Kamiński, Viola Brzezińska i New Day, Tortilla, Burn oraz Zwierze, a obecnie śpiewa w zespole Open Blues. Regularnie nagrywa i koncertuje. Zagrał ponad 900 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrał 9 płyt.
Jako nauczyciel muzyki od 10 lat pracuje w toruńskich szkołach podstawowych i gimnazjach. Oprócz zwykłych lekcji muzyki prowadzi zajęcia chóralne oraz piosenkarskie. Jego podopieczni ponad czterdziestokrotnie zostawali laureatami miejskich i wojewódzkich konkursów piosenki.


Asia Czajkowska-Zoń (fot. Agata Jankowska)
Joanna Czajkowska-Zoń, z którą wywiad można przeczytać tutaj - to wokalistka z wieloletnim doświadczeniem w śpiewie chóralnym i solowym. Wykonuje zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową. Jest laureatką I miejsca 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, gdzie laury zdobywały takie gwiazdy, jak Lora Szafran, Anna Serafińska, Ewa Uryga, Janusz Szrom czy Dorota Miśkiewicz. Z muzyką ma do czynienia od najmłodszych lat: jako sześciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w klasie prof. Klary Weiner. Z czasem pojawiło się zainteresowanie śpiewem, które rozwijała dzięki przynależności do chórów i zespołów, a później także dzięki uczestnictwu w warsztatach wokalnych, gdzie szkoliła się pod okiem specjalistów od śpiewu i piosenki, m.in.: Mirabai Daniels, Petera Francisa, Andrzeja Głowackiego, Katarzyny Idzikowskiej (CVT), Sibel Köse, Soni Lachowolskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Kevina Mahogany'ego, Hannibala Meansa, Piotra Nazaruka, Erwina Regosza, Sofii Ribeiro, Juniora Robinsona, Jerzego Satanowskiego, Anny Serafińskiej, Bogusława Sobczuka, Janusza Szroma, Krzysztofa Szydzisza, Elżbiety Zapendowskiej i innych.


fot. Agata Jankowska
Jeżeli chodzi o samą emisję głosu, Joanna wiele zawdzięcza Arielowi Radomińskiemu (pod którego batutą śpiewała w chórze żeńskim Argentum i zespole Los CoPiernicos, a z którym potem współtworzyła zespół Whiff) oraz Kindze Litowskiej – dyrygentce chóru Astrolabium, w którym śpiewa nieprzerwanie od prawie trzynastu lat i z którym zdobyła szereg nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, a także nagrała płytę Astrolabium sings Bembinow nominowaną do Fryderyka 2013. Sukcesy odnosi również solowo, np. na Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich "Pejzaż bez Ciebie" (finał w TVP Bydgoszcz, 2011), na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej "Shalom" 2012 w Kaliszu (Grand Prix), na VII Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Jeremiego Przybory (I wyróżnienie), na wspomnianych 40. MSWJ w Zamościu i innych. Wokalistka regularnie występuje ze swoimi projektami. Jest współzałożycielką grupy HaShir wykonującej muzykę chasydzką oraz solistką i instruktorem wokalnym neogospelowego OFDD. Pod pseudonimem Ginger improwizuje do muzyki granej przez DJ-ów. Gościnnie pojawia się na płytach i koncertach innych artystów (m.in. Atrakcyjny Kazimierz, Half Light, Yugopolis 2).

Recenzję z londyńskiego koncertu Mark Olbrich Blues Eternity oraz Asi Czajkowskiej-Zoń z zespołem można przeczytać tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz