środa, 9 września 2015

Dariusz J. Lachowski - Profusion zgarnia w Polsce nagrody

 Dariusz J. Lachowski. Rocznik 66. Pochodzenie polskie, ale codzienność chicagowska. W swoich fotografiach łączy wszystkie swoje pasje, zainteresowania i wykształcenie, czyli humanistykę, miłość do komputerów i zwyczajne ludzkie wyczucie. Posługuje się techniką cyfrową. W zdjęciu wszystko jest dla niego ważne, każda fotografia pozostawia ślad wrażliwości autora, jego obecność za aparatem fotograficznym. Żadne zdjęcie nie jest przypadkowe. I chociaż kiedyś zaczął od autoportretu nagrobkowego, a teraz przedstawia cmentarze, to nie zawęża horyzontów do jednej dziedziny Kiedyś na pewno sfotografuje marzenie! Współpracuje z najstarszą, nieprzerwanie wydawaną gazetą codzienną w języku polskim poza granicami Polski - Dziennik Związkowy

Profusion: od lewej Pascal Pahl, Kinga Smutek, Joshua Freehill Caroline Baran i Daniel Brożek (fot. Dariusz J. Lachowski)

Caroline Baran (fot. Dariusz J. Lachowski)
Zespół Profusion to piątka młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat. Ale nie o cyfry tu chodzi, lecz o to, jak szybko młodzi muzycy wspinają się po sukcesy. Właśnie wrócili z Polski, gdzie w Pułtusku zgarnęli najważniejsze nagrody podczas III Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona. Przed kilkoma dniami zajęli pierwsze miejsce w konkursie Bitter Jester Battle of the Bands w Highland Park. Teraz czeka ich występ na Navy Pier.

W ciągu zaledwie trzech lat wspólnego grania dali się poznać jako jeden z lepszych zespołów muzycznych na rynku polonijnym. Mieliśmy okazję ich słuchać i oglądać nie tylko w małych klubach podczas kameralnych występów, lecz podziwiać także na dużej scenie, rozgrzewających publiczność przed koncertami takich gwiazd, jak Maryla Rodowicz, Anna Wyszkoni, Janusz Radek czy Mieczysław Szcześniak.

Kinga Smutek (fot. Dariusz J. Lachowski)
By podnieść muzyczną wiedzę i doszlifować warsztat postanowili, że w czasie wakacji pojadą do prestiżowej szkoły muzycznej w Los Angeles. Przez ostanich parę miesięcy grali na wielu imprezach, zbierając pieniądze na realizację tego ambitnego i kosztownego zamierzenia. Udało im się! Zostali przyjęci do Musical Institute!

Kiedy bilety do LA mieli juz w kieszeni niespodziewanie w czasie koncertu jubileuszowego Wspólnoty Polskiej w Chicago zaskoczono ich zaproszeniem do Pułtuska, do wzięcia udziału w III Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona. Zaproszenie kolidowało jednak z warsztatami muzycznymi w LA. Młodzi ludzie jednak nie dali za wygraną. Udało im się ubłagać szkolnych nauczycieli o takie rozłożenie zajęć ostatniego dnia, by mieli czas z LA przylecieć na kilka godzin do Chicago, by przesiąść się w samolot do Polski.

Joshua Freehill (fot. Dariusz J. Lachowski)
Ale, by to stało się możliwe, na zajęciach muzycznych musieli w Mieście Aniołów spędzać dosłownie cały dzień. Lekcje trwały od godz. 10 do 21.30 przez cały tydzień.

Na lotnisku w Chicago, niemal w biegu, przesiedli się na samolot do Polski i już następnego dnia uczestniczyli w pierwszych spotkaniach i koncertach. Noc poprzedzającą konkurs zespół spędził na przygotowaniach i szlifowaniu piosenki 10 w skali Beauforta, którą zamierzał przedstawić w konkursie.

Wiele grup z Polski, które brały udział w konkursie, jak sami przyznają, wprawiało ich w lekką tremę. Po zaprezentowaniu wybranego utworu we własnej aranżacji oraz piosenki konkursowej grupa udała się do swoich pokoi na odpoczynek. Na półtorej godziny przed rozpoczęciem koncertu laureatów, zadzwoniono do nich z prośbą o udanie się na tzw. sound check – bo “prawdopodobnie coś wygrali”.

Daniel Brożek (fot. Dariusz J. Lachowski)
Grupa nie kryła wielkiego zdziwienia, gdy okazało się, że są zdobywcami pierwszej nagrody i czterech dodatkowych (nagroda specjalna dla polonijnego zespołu w wysokości 3 tys. zł, I nagroda Alicji Klenczon w wysokości 500 dolarów, nagroda ze Stowarzyszenia Polski Rock’n’roll im. Krzysztofa Klenczona, statuetka na 25-lecie Wspólnoty Polskiej). Karolina Baran, czternastoletnia wokalistka Profusion, otrzymała dodatkową nagrodę od redaktora muzycznego Polskiego Radia, Pawła Sztompke. Zespół nie krył też zaskoczenia, gdy zaproszono go na wywiad do PR1 oraz Telewizji Polskiej.

Jeszcze nie otrząsnęli się z emocji przywiezionych z Polski, kiedy w kilka dni po powrocie, ponownie byli na scenie. Tym razem w Highland Park (k.Chicago) na zasadzie dzikiej karty, mogli wziąć udział w Bitter Jester Battle of the Bands. Również i w tym konkursie zdobyli pierwsze miejsce.

Pascal Pahl (fot. Dariusz J. Lachowski)
Nagrodą okazał się czek na 450 dolarów i udział w Wielkim Finale, który odbędzie się na Navy Pier w Chicago. Do młodych muzyków to jeszcze nie dociera.

Pokonali w Polsce nie tylko zespoły i grupy muzyczne, które mają większe doświadczenie oraz muzyczną świadomość. Przede wszystkim nauczyli się wierzyć w siebie, wykorzystywać to, czego nauczyli się w najlepszych amerykańskich szkołach muzycznych, czerpać przyjemność z grania przed mądrą publicznością, a przede wszystkim, jak sami mówią: nauczyć się ładować nasze akumulatory szczęścia, gdy rozejdziemy się do szkół i trudno będzie nam się spotykać.

Gratuluję i trzymam za Was kciuki!
Zespół Profusion gra obecnie w składzie: Caroline Baran – wokal, gitara, Kinga Smutek – klawisze, Daniel Brożek – gitara, Joshua Freehill – gitara, Pascal Pahl – perkusja.
Prowadzenie muzyczne – Andrzej Balawender, opieka – Joanna Szepelawy z ABC Music Academy.

Profusion zgarnia w Polsce nagrody
fot. Dariusz J. Lachowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz