poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Siła Przebicia - rock z Ostrzeszowa

Początki

 Zespół rockowy „Siła Przebicia” powstał w wakacje 1982 roku. Na letnim obozie harcerskim spotkaliśmy się: bracia Jarek i Darek Grzesikowie grający w zespole PARAPET oraz Darek Bezaniuk i Krzysztof Głąbiak występujący w innym zespole działającym w Ostrzeszowskim Domu Kultury. Postanowiliśmy zorganizować wspólną próbę w ogrodowej altance na działce u Krzyśka. Tam w sierpniowe południe powstały pierwsze pomysły muzyczne nowej grupy rockowej, grane na gitarach Echo2 i Malwa oraz na perkusji Polmuz. Za wzmacniacze posłużyły magnetofony szpulowe włączone na nagrywanie!!! Efekt tej twórczości był na tyle interesujący, że postanowiliśmy dalej grać i tworzyć pod nazwą „Siła Przebicia” i pod egidą ODK, na tamtejszych wzmacniaczach marki ELTRON. Do zespołu dokooptowaliśmy Macieja Żurawskiego, którego zadaniem było wydobywanie dźwięków paszczowo - gardłowych.

Siła Przebicia - rok 1982
Już po 6 miesiącach działalności i prób, trzy razy w tygodniu po 4 godziny tłuczenia w instrumenty, wystąpiliśmy z pierwszym autorskim koncertem w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej, do którego wszyscy wtedy uczęszczaliśmy. Trzeba przyznać, że wiele osób po koncercie deklarowało swe pozytywne zaskoczenie jakością występu, którego nie popsuły nawet zerwane dwie struny w gitarze basowej Darka „Bezego” Bezaniuka. Teksty pisał dla nas nasz kolega z klasy - Darek Mądry. Jego wiersze zwróciły szczególną uwagę słuchaczy koncertu. Sukces zachęcił nas do dalszej wytężonej pracy. Po roku działalności odszedł z zespołu Maciej „Żuro” Żurawski. Sprawami wokalnymi zajęli się Jarek i Krzysiu grający przy tym na gitarach. Zespół systematycznie działał do lutego 1985 r.

Występy i koncerty w latach 1982 - 85

• pierwszy koncert w auli LO
• występy w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego – Ostrzeszów 1983, 1984
• występy z zespołem REKONSTRUKCJA w Grabowie n/Prosną (1983)
• II Miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych - Ostrów Wielkopolski (1984), za zespołem ROKOSZ (obecnie Big Cyc)
• koncerty w Browarze Ostrowskim z zespołem PROWOKACJA,
• koncerty podczas Crossów Ostrzeszowskich,
• a przede wszystkim występ przed koncertami zespołu TURBO w Ostrzeszowie.

Dokumentację tamtych czasów stanowią przede wszystkim zdjęcia z występów i prób, zeszyt z tekstami utworów oraz 12 utworów zarejestrowanych na magnetofonowych taśmach kasetowych i szpulowych o bardzo wątpliwej jakości. 


Dalsze losy muzyków „starej” Siły Przebicia

Zespół się rozpadł, ale jego członkowie nie zerwali z muzyką:
Jarek Grzesik (gitara solowa i śpiew) – występował później w kaliskim zespole punkowo – nowofalowym NATASHA, z którym zagrał na festiwalu w Jarocinie 1985 roku. Również był filarem zespołu muzycznego kabaretu „HAK”, tam grając na fortepianie wystąpił w 1998 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie.
Darek Bezaniuk (gitara basowa) – po rozwiązaniu „Siły Przebicia” występował w kilku zespołach bluesowych, szczególnie ostrowskim zespole bluesowym BLUES FOREVER. Aktualnie mieszka i pracuje za granicą kraju.
Krzysztof Głąbiak (gitara rytmiczna, śpiew) – po rozwiązaniu zespołu nie występował publicznie, ale muzyka odgrywała i odgrywa ogromną rolę w jego życiu. Jest wielkim fanem i znawcą muzyki bluesowej – szczególnie amerykańskiej.
Darek Grzesik (perkusja) ukończył wychowanie muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej i pracuje jako nauczyciel muzyki w kilku szkołach. Jednocześnie grał w zespole muzycznym kabaretu „HAK”, z którym w 1998 roku zakwalifikował się na Ogólnopolski Przegląd Kabaretów PAKA w Krakowie.


Siła Przebicia -  Reaktywacja
 


I tak minęły 23 lata. Pewnego popołudnia, w lutym 2008 roku Jarek Grzesik zadzwonił do swojego brata Darka informując go, że właśnie rozmawiał z Jurkiem Bojszczakiem - gitarzystą zespołu Wielebny Blues Band, który z Januszem Hadrysiem chcą stworzyć nowy zespół i wspólnie wpadli na pomysł reaktywowania „Siły Przebicia”. Pomysł się wszystkim bardzo spodobał. Postanowiliśmy spróbować.  Rolę wokalisty zaproponowaliśmy dawnemu gitarzyście i wokaliście „Siły” - Krzysiowi Głąbiakowi, który z oporami i nie bez obaw zgodził się podjąć wyzwanie. Już po pierwszych próbach okazało się, że wspólne muzykowanie daje nam wszystkim wiele radości, a jego efekty są zachęcające i ...obiecujące. Rozpoczęliśmy od grania utworów m.in. Tadeusz Nalepy, Deep Purple. Na bazie zdobytych nagrań archiwalnych zaczęliśmy odtwarzać i na nowo aranżować stare utwory „Siły Przebicia”. We wrześniu 2008 nagraliśmy 10 utworów „Demo live”.


19 października 2008 roku w Red Pubie w Ostrzeszowie daliśmy pierwszy po 23 latach koncert. Atmosfera koncertu, ilość osób które przybyły na to muzyczne spotkanie po latach przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Podobnie jak przed laty po pierwszym koncercie w LO, tak i teraz poczuliśmy wiatr w żagle i z jeszcze większą determinacją i radością zabieramy się do tworzenia nowego, własnego repertuaru. 24 czerwca 2011 miała swoją lokalną premierę pierwsza debiutancka płyta zespołu nagrana w składzie:

Krzysztof Głąbiak – wokal – do maja 2011
Jarosław Grzesik – gitara, wokal
Jerzy Bojszczak – gitara
Janusz Hadryś – gitara basowa
Dariusz Grzesik – perkusja

Nagranie z płyty pt.: „Jednak próbuj” przez 10 tygodni było w gorącej trzydziestce listy przebojów Radia Merkury. Dotarło w ostatnim notowaniu na 15 miejscu.Zmiany kadrowe w Sile Przebicia po reaktywacji.


Niestety nie obyło się w zespole bez "problemów kadrowych". W październiku 2010 z powodów zawodowych odszedł z zespołu Janusz Hadryś, a jego miejsce na basie zajął Jarosław Bury. W maju 2011 r., tuż przed wydaniem płyty z przyczyn osobistych odszedł z zespołu Krzysztof Głąbiak, obowiązki wokalisty objął grający na gitarze Jarek Grzesik. W październiku 2012 roku zespół postanowił pożegnać Jarek Bury. Zastąpił go Piotrek Bielasty. W październiku 2013 r. postanowiliśmy rozpocząć próby z nowym wokalistą – Tomkiem Pilarskim. Po kilku wspólnych spotkaniach Tomek został nowym wokalistą zespołu. W listopadzie swoją decyzją o odejściu z zespołu zaskoczył nas ponownie basista – Piotrek Bielasty. Jego miejsce zajął gitarzysta basowy z Ostrowa Wielkopolskiego Mateusz Musiałowicz. Atmosfera w zespole jest bardzo dobra. Nowi ludzie, nowe natchnienia. Mamy nadzieję, że w tym składzie pogramy jak najdłużej. Przygotowujemy się do nagrania kolejnej płyty. Utwór „Krok po kroku” pnie się na liście przebojów Radia Merkury Poznań


Aktualnie Siłę Przebicia tworzą:
Tomasz Pilarski (wokal)
Jarosław Grzesik (gitara, wokal),
Jerzy Bojszczak (gitara, wokal),
Mateusz Musiałowicz (gitara basowa)
Dariusz Grzesik (perkusja).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz