środa, 20 grudnia 2017

W Polsce jest więcej ludzi, którzy słuchają tylko tego, co podają media, a media w większości zapodają totalny syf - ze zwycięzcami 35 Notowania Listy Przebojów Polisz Czart, muzykami bydgoskiej grupy Over The Under rozmawia Sławek Orwat

Bydgoska formacja Over The Under to drugi taki przypadek w historii Polisz Czart, a w pewnym sensie nawet pierwszy. W grudniu roku 2015 na szczycie naszej Listy znalazł się bliżej nikomu nieznany zespół z Krakowa o tajemniczej nazwie Pora Wiatru tutaj, który - jeśli wierzyć dobrze poinformowanym źródłom - podobno już dziś nie istnieje. Panowie z prastarej Stolicy Polaków wiedzieli wprawdzie, że na naszej liście propozycji są, ale - jak wiele innych kapel - nie uczynili nic, aby w choć najmniejszym stopniu poinformować facebookową grupę sympatyków o swoim udziale w naszej zabawie. Zdziwienie moim telefonem informującym jednego z muzyków o zdobyciu miejsca nr 1 było tak wielkie, że dość długo zespół był prawdopodobnie przekonany, że jest wkręcany w coś na wzór "Mamy Cię", albo innego pranka i niczym niewierny Tomasz, póki nie usłyszał się w radiowym wydaniu Listy na żywo, dość wymijająco reagował na moją prośbę o wywiad, który do przeczytania jest dostępny tutaj.

Grupa Over The Under nie tylko nie zrobiła nic w kwestii promocji głosowania na naszą Listę, ale prawdopodobnie będąca od blisko stu dni w nieustannym koncertowym amoku, nie miała nawet pojęcia, że ich kawałek w ogóle u nas tego tygodnia startuje. Kiedy więc zadzwoniłem do nich w godzinach przedpołudniowych dnia emisji radiowej, bydgoskie trio przemieszczało się właśnie autem przez zatłoczone ulice... Londynu, gdyż tego dnia akurat czyli 1 grudnia był zaplanowany jeden ze 100 koncertów, jakie widniały w grafiku bicia rekordu, o którym nie tylko za moment sami opowiedzą, ale także okraszą to najnowszymi, nigdzie lub prawie nigdzie niepublikowanymi dotychczas zdjęciami. Aby więc Waszej ciekawości nie trzymać dłużej w napięciu, oddaję głos Krystianowi Borowskiemu - perkusja, Karolowi Kornilukowi - gitara i wokal oraz Krzysztofowi Wyszomirskiemu - bas. Przed Wami trzej panowie K!


- Zespół Over The Under powstał na przełomie 2012/2013 roku. Jak i dlaczego narodził się w waszych głowach pomysł, aby w Polsce grać southern metal, skoro pomimo ogromnej pracy takich ludzi jak Paweł Freebird Michaliszyn southernowe brzmienia wciąż nie zdobyły jeszcze u nas aż tylu wyznawców jak grunge, nu metal czy przeróżne odłamy rocka brytyjskiego?

Krystian Borowski: Bo lubimy wyzwania!


Karol Korniluk: Nie szufladkujemy naszej muzyki. To że ma ona jakiś tam southernowy klimat jest wypadkową tego, czego słuchamy i czym się inspirujemy. Gramy to, co czujemy. Nie uprawiamy kalkulacji.

Krzysztof Wyszomirski: Nasz gust muzyczny jest bardzo szeroki. Nie zamykamy się na jeden określony gatunek. Jeżeli ludzie słyszą w naszej muzyce southern, to bardzo dobrze. Nowy materiał który powstawał na trasie jest na pewno bardziej eklektyczny, choć dalej jest to OTU. 

- Muzyka jaką wykonujecie, najlepiej - jak sądzę - przyjmowana jest w środowiskach motocyklowych i z definicji przez wszystkich zakochanych w kulturze amerykańskiego południa. Jak liczną grupę fanów przyciągają wasze koncerty i stylistycznie pokrewnych wam kapel?

Karol: Zacznijmy od tego ze w dzisiejszych czasach ciężko o subkultury.

Krystian: Dziś czlowiek z ramoneską lata na koncerty Zenka M, a punkowcy żyjący na squocie chodzą do pracy. \Na trasie widzieliśmy to na własne oczy.

Krzysztof: Na pewno mamy dobre doświadczenia z klubami motocyklowymi, zawsze wszystko idzie sprawnie i jest dobra atmosfera. Jeśli chodzi o subkultury, to zgadzam się z chłopakami. W dzisiejszych czasach to wszystko stało się bardzo rozmyte.

- Bezkompromisowość w tekstach, riffy inspirowane brzmieniem klasyków z NOLA oraz szczerość przekazu, to składowe waszego debiutanckiego LP, którego premiera odbyła się z początkiem 2016 roku w Bydgoszczy. Jak porównujecie wasz debiutancki krążek z materiałem, który będzie zawierało kolejne wydawnictwo i o czym tak naprawdę traktują teksty waszych utworów? 

Krystian: Jak już mówiliśmy, muzyka będzie bardziej różnorodna. Większość tego materiału powstało na trasie. W takich warunkach jest inaczej niż w przypadku tworzenia w studiu czy na sali prób. Klimat miejsca, ludzie, samopoczucie... to wszystko na trasie jest zmienne i ma bardzo duży wpływ na tworzoną muzykę.

Karol: Teksty na nowym materiale są o wiele bardziej osobiste. Zwyczajnie nie było czasu. To wszystko było jak jeden wielki strumień świadomości. Można powiedzieć, że teksty pisały się same.

- Misja odbudowania polskiej sceny muzycznej spowodowała, że postanowiliście ruszyć w trasę „100%tour” – czyli 100 koncertów w 100 dni. Domyślam się, że taka idea wymagała od was nie tylko solidnego przygotowania logistycznego, ale przede wszystkim finansowego. 


Prawie 4 miesiące bez dochodów plus olbrzymie wydatki związane nie tylko z przejazdem po Polsce, bo - przypomnijmy - zahaczyliście przecież kilka razy także i o zagraniczne sceny (Czechy, UK). Jak to wszystko ogarnęliście i czy były jakieś momenty kryzysowe?

Karol: Całe przygotowanie trasy zajęło nam 7 miesięcy. Booking, pieniądze, reklama, logistyka - to wszystko zrobiliśmy sami. Absolutne DIY

Krzysztof: Jeśli chodzi o sprawy finansowe, to na pewno nalezą się wielkie podziękowania dla sponsorów, którzy uwierzyli w ten projekt i bez których ciężko byłoby o jego realizację. Jest ich zbyt wielu, aby wymienić. Niektórzy z nich stali się nawet naszymi przyjaciółmi. 

- Idea trasy „100% tour” - jak głosicie - to budowanie polskiej sceny muzycznej. Czy rzeczywiście bicie rekordów w koncertowaniu wyzwoli w innych kapelach podobne porywy serc? Czy wasz entuzjazm jest w stanie wykrzesać w ludziach aż takie pokłady energii, aby bez wsparcia dużych mediów jak niegdyś Marek Kotański porwać tłumy i dokonać rewolucji w myśleniu posiadaczy iPadów, ipodów, Smarthphone’ów i innych zabawek dla dużych dzieci? Wszak sami piszecie: "Teraz, gdy wszyscy siedzą wpatrzeni w ekrany telefonów zamiast na podwórku i słuchają wystukanych przez komputer bitów, zanikają subkultury". Czy bez wyrazistych programowo subkultur cokolwiek przełomowego w młodych umysłach może się jeszcze narodzić? "Wszyscy są podobni, nudni, bezbarwni, bez pasji i pomysłu na siebie" - to wasze słowa. 

Krzysztof: To odbudowywanie polskiej sceny okazało się trudniejszym wyzwaniem, bo praktycznie nie ma już czego odbudowywać. Poznaliśmy kilka zespołów, których nasze działania zainspirowały do wzmożonej pracy, ale ze smutkiem należny stwierdzić, że było ich niewielu. Większość to zespoły hobbistyczne z podejściem typu: “jest tak chujowo, że nic z tym nie da się zrobić”. Wielu muzyków jest bardziej zainteresowanych kupnem nowego efektu do gitary niż rozwojem swojego zespołu. Przez takich “zapychaczy sceny” - jak zwykliśmy ich nazywać - jest jeszcze trudniej dotrzeć do ludzi. Trzeba przebijać się ze swoją muzyką przez gąszcz zespołów założonych, żeby mieć fajną “profilówkę” z gitarką na Facebooku.


Karol: Jeśli chodzi o ludzi uczęszczających na nasze koncerty budujące jest to, że nie spotkaliśmy się z głosem niezadowolenia. To daje ogromnego kopa. Grasz 100 koncertów w różnych miejscach dla bardzo rożnych ludzi i wszyscy są jak to mawiamy “podpaleni” od młodego death metalowca aż po przysłowiowego “janusza”. 

- Pozwólcie, że ponownie was zacytuję: "Gdy ktoś mnie zapyta gdzie poznałem większość swoich przyjaciół i znajomych, odpowiadam - na koncercie. Muzyka rozwija, budzi w człowieku kreatywność, zachęca do szukania innych, coraz to nowszych brzmień, dzięki którym człowiek łatwiej odnajduje swoją drogę". Sam obserwuję, że coraz więcej młodych ludzi spędza czas na grach komputerowych, a jeśli już oglądają jakieś koncerty, to najczęściej te na... YouTube. 


Co musi waszym zdaniem nastąpić, aby wasi rówieśnicy choć na moment odłożyli swoje fantastyczne telefony i skupili uwagę na przeżywaniu czegoś w realnej rzeczywistości. Odnoszę czasami wrażenie, że na drodze ewolucji zaczną się kiedyś rodzić ludzie ze specjalnie przystosowanymi palcami do coraz szybszego operowania dotykową klawiaturą i umysłem skierowanym na jak najszybsze wyszukiwanie danych.

Karol: Musi nastąpić przesyt. Przesyt zachwytu nad substytutami rzeczywistości.

Krzysztof: Głęboko wierzymy, że już wkrótce cala ta cyfrowa papka i polerowanie rzeczywistości zwyczajnie ludziom się znudzi i nastąpi przełom podobny do tego z początku lat 90-tych. Historia kołem się toczy.

- Piszecie w swoim credo: "Koncertów jest coraz mniej, za to pojawia się coraz więcej dyskotek w stylu disco polo. Młodzież powoli zapomina jak brzmi żywy instrument. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to nasza kultura muzyczna sięgnie dna". Ten bolesny temat ja także podejmowałem wielokrotnie. Pisał o tym zjawisku też muzyk i felietonista – lider jeleniogórskiego Regres Group Darek Klimaszewski. Co waszym zdaniem można realnie zrobić, aby do minimum zniwelować rozprzestrzenianie się muzycznej tandety wśród młodych ludzi. Kiedyś disco polo to były wioski i małe miasteczka. Dziś z przerażeniem patrzę, jak ten niskich lotów nurt jest zapraszany na salony wielkich aglomeracji i do mediów publicznych. Jak z tym zjawiskiem walczyć i jak zmusić włodarzy wielkich mediów i miast do ratowania szczerej sztuki w powodzi wszechobecnego chłamu?

Krystian: Pamiętam, jak w czasach podstawówki słuchanie disco polo było po prostu wstydliwym tematem. Była to muzyka na wesela i potańcówki i tak powinno być dziś.

Krzysztof: Najbardziej zaraźliwa i niebezpieczna w Internecie i telewizji jest głupota. Zaczynamy wszystko z automatu wyśmiewać i trywializować. Ludzie zamiast szukać refleksji, buntu przeciw systemowi, zaczynają z wszystkiego robić komedie, zamydlając sobie w ten sposób obraz świata. Obecnie potrafimy robić memy i śmiać się z naprawdę okrutnych rzeczy. Z tą znieczulicą trzeba po prostu walczyć.

- Napisałem kiedyś, że największym kuriozum polskiej przestrzeni muzycznej jest fakt, że lansowane przez większość wiodących stacji radiowych w naszym kraju zespoły nie odnotowały jak dotychczas żadnego spektakularnego sukcesu poza granicami ojczyzny, natomiast jakże często grupy znane jedynie w bardzo wąskich kręgach odbiorców zostały zauważone w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Wielka Brytania. 

Przypomnijmy sobie chociażby przypadek warszawskiej grupy Pustki, która w roku 2011 zagrała kilka entuzjastycznie odebranych koncertów podczas festiwalu Canadian Music Fest w Toronto oraz South by Southwest w amerykańskim Austin. Występy te wzbudziły wówczas także ogromne zainteresowanie tamtejszych dziennikarzy. Niezwykle poczytny dziennik The Austin Chronicle określił nawet ich piosenkę „Lugola” mianem arcydzieła. 


Natomiast Toronto Star wybierając jedynie kilka koncertów z całego festiwalowego dorobku, zaproponował swoim czytelnikom właśnie nasze Pustki. Czy nigdy nie myśleliście, aby zamiast zdzierać sobie "głos wołającego na pustyni",  udać się np. do USA i zostać tam docenionymi?

Karol: Zauważ, że końcówka tej trasy to właśnie granie poza granicami kraju. Zostaliśmy tam cudownie przyjęci i już 6 stycznia wracamy do Holandii na tydzień koncertowania.

Krzysztof: Zdecydowanie naszą przyszłość koncertową upatrujemy zagranicą. Końcówka trasy nam to udowodniła. Kto wie? Może za jakiś czas pościmy się na Stany.

Krystian: Za granicą ludzie są bardziej różnorodni. Istnieje tam także moda na tandetę, jednakże nadal jest tam sporo ludzi zainteresowanych szukaniem muzyki dla siebie. U nas w Polsce jest więcej ludzi, którzy słuchają tylko tego, co podają media, a media w większości zapodają totalny syf.


- Zdecydowanie się z tobą zgadzam. Największe polskie media od dawna nie grają już tego, co w muzyce jest najbardziej wartościowe, a w zamian sprzedają cenny czas antenowy niczym bazarową „pietruszkę” lub inny nie mający nic wspólnego z kulturotwórczą misją mediów towar, przez co najlepsza polska muzyka trafia głównie do niezależnych programów internetowych, a także do Radia WNET, które mam zaszczyt od pewnego czasu współtworzyć. Jak myślicie, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby dużym nadawcom opłacało się w końcu grać rocka i metal tak, jak w latach 90-tych opłacało się to czynić telewizji publicznej, a nawet takim gigantom jak MTV?

Krystian: Należy promować muzykę alternatywną wśród młodych ludzi, pokazać im, że to jest po prostu fajne. Spychając ją na peryferia mediów zwyczajnie dajemy sygnał młodym, że to nic nie jest warte.

Karol: Muzycy powinni ze sobą współpracować i przestać odwracać się od siebie nawzajem jak i od publiczności (zarówno niszowi jak i gwiazdeczki). Należy brać przykład ze sceny hip hopowej, gdzie jeden drugiego wspiera, a nie zwalcza i wszyscy na tym wychodzą na plus.


Krzysztof: Problemem są też te wszystkie darmowe koncerty, gdzie nawet zespoły wartościowe odwalają pańszczyznę, ucząc ludzi tego, że muzyka powinna być darmowa i w końcowym efekcie więcej na tym tracą niż zyskują.

- Zagraliście w UK, poznaliście Bad Solution. Co po tak krótkiej i szybkiej akcji możecie powiedzieć o polskim środowisku muzycznym na Wyspach, którego tak naprawdę poznaliście jedynie wierzchołek góry lodowej. Czy możemy spodziewać się częściej waszych występów na terenie Zjednoczonego Królestwa?


Karol: Zdecydowanie!\Już planujemy inwazję koncertową na Londyn!

Krystian: Za mało czasu spędziliśmy z tymi zespołami, żeby coś więcej powiedzieć. Wszyscy byli bardzo sympatyczni i mieli coś fajnego do zaprezentowania. Przykro to stwierdzić, ale zdystansowanie do polskiej rzeczywistości muzycznej służy! :D

- Wasza wygrana na Liście Polisz Czart wydarzyła się 1 grudnia, czyli dokładnie wtedy, kiedy graliście swój koncert w Londynie. Czyż nie mają racji ci, którzy twierdzą, że życie pisze najlepsze scenariusze? Pamiętam, że zadzwoniłem do was z tą wiadomością w godzinach przedpołudniowych, kiedy to byliście w drodze na koncert. Jak odebraliście tę wieść i ile ta wygrana znaczy dla was jako artystów?

Krystian: Bardzo nas to ucieszyło i podbudowało morale. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Karol: Wygrana dala nam to samo co pozytywne opinie ludzi po koncertach, przeświadczenie, żeby jeszcze mocniej z tym zapier… Jeżeli ludzie chcą naszej muzy, to warto.

- O czym traktuje nasz nr 1 "If you pay"?

Karol: “Jak nie posmarujesz, to nie pojedziesz” (śmiech). Jest też o tym, że w życiu możesz wiele kupić i jednocześnie stracić. Konsumpcjonizm może zniszczyć człowieka, to jest jak hazard.


- Wspomniane koncerty na terenie UK były częścią waszego 100-koncertowego touru. Gościliście po jego zakończeniu w wielu mediach, pobiliście rekord i coś udowodniliście sobie i innym undergroundowym kapelom. Jak dziś już na chłodno oceniacie tę trasę? Jaki jest bilans zysków i strat i który z występów zapamiętaliście najlepiej, a jaki najgorzej? Nie myślicie, aby wydać o tym książkę z płytą CD w charakterze wkładki?

Karol: Każdy koncert był równie wartościowy. Ciężkie sytuacje dały nam tyle samo, co pozytywne zwroty akcji. Nie chcemy wartościować tych koncertów. Każdy był na swój sposób wartościowym doświadczeniem, bo każdy był inny. To nie było tourne po stadionach.

Krystian: Właśnie jesteśmy pogrążeni w pracy nad archiwizacją materiałów z trasy. Już niedługo coś z tego powstanie.


- Karol i Krystian. To wy stanowicie nieustannie trzon i jesteście gwarantem istnienia OtU. Basiści zmieniali się u was często. Jak myślicie, czy obecny skład waszego tria każe wam patrzeć bez obaw w przyszłość? Krzysztofie czy czujesz się już pełnoprawnym muzykiem tego bandu i jak bardzo chcesz związać swoje losy z tym projektem?

Krystian: Ta trasa “zacementowała” zespól na stale. Nie ma już odwrotu :D

Krzysztof: Nigdy nie myślałem o wstąpieniu do zespołu i o tej trasie w kategoriach przygody. Koniec trasy to dopiero początek naszych działań.

Over The Under z Kamilą Kilian
- "Muzyka rozwija, budzi w człowieku kreatywność, zachęca do szukania innych, coraz to nowszych brzmień, dzięki którym człowiek łatwiej odnajduje swoją drogę. Pomaga w zawieraniu nowych znajomości. Dzięki muzyce możemy spotkać naprawdę wartościowych, twórczych i oryginalnych ludzi". Przykładem tego, co słusznie głosicie jest choćby Kamila Kilian, dzięki której o waszym istnieniu i projekcie koncertowym dowiedziałem się ja. Czy to właśnie nie w istnieniu takich środowiskowych pasjonatów - ludzi, którym jeszcze coś się chce, należy najbardziej doszukiwać się odrodzenia jak i polskiej sceny rockowej, tak i w konsekwencji możliwości nadejścia kolejnego - trzeciego już rockowego bumu, jak te z lat 1958 i 1982?


Karol: Oczywiscie ze tak. Bardzo dziękujemy Kamili jak i wszystkim innym, którzy pomogli nam w tworzeniu tego projektu. Bez was i waszego wsparcia to by się nie udało.

Krzysztof: Scena to ludzie plus muzycy, Koniec kropka. Bez fanów, i przychylnych ludzi zespoły nie istnieją. Im szybciej takie oczywistości dotrą do wszystkich zespołów, tym lepiej dla nas.

- "Młodych kapel jest coraz mniej. Dlaczego?! - pytacie - Kluby nie chcą im dać sceny żeby mogli się pokazać, a rówieśnicy słuchają disco… Nic dziwnego, że grają parę miesięcy i się rozpadają". "Pamiętam początki Odnowy - opowiada legenda toruńskiej sceny Piotr Warszewski - Każdy zespół miał swoją kanciapę i mogły mieć tam próby. Były boksy, gdzie chowało się sprzęt. Tomek Siatka opowiadał, że dysponował swoim boksem, ale nie miał dostępu do perkusji, więc dogadał się z jednym zespołem, że oferuje swój boks w zamian za użyczanie perkusji na próby. 


To były inne czasy, kiedy to nie każdy jeszcze miał swój sprzęt, więc trzeba było się dzielić i uzupełniać". Jak myślicie, czy postęp cywilizacyjny zabija w artystach pierwotny entuzjazm, którego na próżno szukać u ludzi urodzonych po roku 1989 dlatego, że niczego nie musieli zdobywać? 

Karol: Zdecydowanie! Im bardziej musisz o coś się starać i walczyć, tym więcej to dla ciebie znaczy i chcesz to rozwijać. Zbyt duża dostępność do sprzętu niestety niszczy zespoły. Często przysłania im to samo sedno grania muzyki, czyli wyrażanie własnych uczuć.

- "Postanowiliśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby dać wiarę młodym kapelom, takim jak my, że można, że czasy muzyki granej na żywo wrócą, że kluby poprzez naszą misje zrozumieją, że warto budować to razem z nami. Nie pozwolimy by ktoś nam w tym przeszkodził biorąc miliony monet za udostępnienie sceny z wielkim akustykiem Andrzejem, okraszonym czarnym wąsem, i setką świateł... Nie oszukujmy się, komu to jest do szczęścia potrzebne? Światła, barierki, drinki z palemką". Czyż te wasze słowa nie są dowodem na to, że w polskim rynku muzycznych widowisk tak naprawdę nie o to chodzi, aby ktoś tworzył sztukę, tylko, aby właściciele stoisk promocyjnych oraz producenci napojów i palemek mogli sobie kupić nową brykę lub polecieć na kolejne Malediwy?


Karol: Fakt, świat muzyczny mocno pobłądził, zatracił sedno całej zabawy. Czekamy aż ludziom to się przeje tak samo jak bezproduktywne siedzenie w internetach.

Bydgoski klub El Jazz, w którym narodził się zespół Over The Under
- O czym marzycie najbardziej i jakim rokiem dla OtU będzie rok 2018? Pomysł na wasze wspólne granie został zainicjowany w piwnicy jednego z bydgoskich klubów. Kto wie, może tak bardzo uda wam się namieszać w polskim światku rockowym, że ów klub (jak on się nazywa tak BTW?) jak niegdyś toruńska Odnowa stanie się symbolem obecnych czasów, czego z serca wam życzę.


Krystian: Klub nazywa się El Jazz. Przy tej okazji bardzo serdecznie pozdrawiamy Pana Józefa Eliasza i Janka Górnego.

Karol: Życzymy sobie i innym coraz większej otwartości na szczerą muzykę wszystko jedno jakiego gatunku. Sam zespól po prostu chce dalej się rozwijać i z tego żyć. To wszystko.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza