sobota, 10 września 2016

Darek Klimaszewski - Progresywna Regresja. Felieton drugi - Nasza muzyczna rzeczywistość

Jedna z takich młodych i utalentowanych grup, o których pisze Autor. P.A.G.E. z Rymanowa (fot. Mirek Zawada)
Codziennie w naszym kraju ktoś „odpala” nową kapelę ,nagrywa płytę, tworzy muzyczne projekty. Nie przekłada to się jednak na możliwość poważnego zaistnienia na polskiej scenie. Naszych młodych artystów nie stać na bardzo kosztowną promocję, bez której praktycznie nie mają szans na znalezienie się wśród uznanych gwiazd, które skutecznie od kilku dekad okupują polski showbiz. 


Zespół Do Góry Nogami z Olkusza - nasz lipcowy nr 2 TOP20 Polisz Czart
Solista czy zespół bez układów lub bardzo dużych pieniędzy jest skazany na niebyt. I nie jest tu zaporą ich warsztat, którym często zdecydowanie górują nad starszymi kolegami. Korupcja, kolesiostwo, wzajemne biznesowe powiązania tworzą mur nie do przebicia. Mało znanym wykonawcom oferuje się granie supportów lub koncerty za przysłowiowe piwo. Cała pula przeznaczona na wydarzenie jest do dyspozycji organizatora czyli kilku firm mających w swoich „stajniach” „zaprzyjaźnionych” artystów. To nic, że przez kraj przetacza się szmira, tandeta i wątpliwy poziom wykonów. Jak mawiają macherzy od tego rynku: ”głupia masa łyknie wszystko”, więc ta „masa” łyka i wzdycha do czegoś innego, nowego, nierzadko wygwizdując przebrzmiałe gwiazdy. Bardzo często te przebrzmiałe gwiazdy mają za nic swoich fanów prezentując niechlujny występ, niechlujny ubiór i arogancję rozpieszczonego artysty, myląc nawet nazwę miejscowości, w której aktualnie występują i nierzadko będąc pod przemożnym wpływem produktów „dopalających”. Byleby odbębnić „sztukę” i skasować gażę.
Narzekaliśmy na „Komunę”za jej siermiężność i cenzurę. Nie zapominajmy jednak, że za tej „Komuny” pojawiło się mnóstwo wybitnych wykonawców będącymi autorytetami muzycznymi dla wielu następnych pokoleń. Dlaczego? Dlatego, że nie było takich komercyjnych barier, jakie istnieją obecnie.


Zielone Żabki w zmienionym składzie grają po dziś dzień (fot 1988)
Dziś tzw. media „szerokopasmowe” nie są zainteresowane promowaniem tych, którzy nie mają ugruntowanej pozycji na polskiej scenie (z drobnymi wyjątkami). Ma być „krótko, interesująco i na chwilę”, bo takie działanie sprzyja sprzedaży czasu reklamowego. O prezentacji np. muzyki rockowej w rozgłośniach decydują dziś nie tylko względy komercyjne, ale nierzadko także polityczne. Układy i szmal rządzą, co przekłada się na coraz większe zubożenie zasobów świeżych, nowych artystów z nowymi muzycznymi pomysłami. Tych młodych nie jest po prostu stać na pracę nad swoim potencjałem. Zazwyczaj kończą karierę grając w cover bandach lub grając „do kotleta” na weselach czy dancingach. Dramatem stał się fakt, że za jedno granie na weselu muzyk bierze więcej niż za profesjonalny koncert na scenie. Coraz częściej działalność muzyków mających ambicje grać własny repertuar ogranicza się do grania wyłącznie na sali prób. Jeśli nagrają płytę, to jej promocja ogranicza się do Facebooka i YouTube. Nie brakuje nam znakomitych wokalistów, znakomitych zespołów ze znakomitą muzą i tekstami. Znajdziemy ich w garażach, wynajętych salakach prób. Niestety, nie znajdziemy ich ani na naszych scenach ani w naszych mediach.
SMUTNE!!! 
 

 
Darek Klimaszewski - gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, założyciel RegresGroup. Pokolenie muzyków wczesnych lat 80-tych Reaktywował swój zespół w 2014 roku, aby kontynuować to, co zaczął w latach 1981-1984. Pozostaje nadal wierny muzyce hard-rock-metal. espół ReGReS-group założył w 1981 roku z miłości do rocka Wcześniej próbował grać różne style muzyki ale hard-rock-metal był tym kierunkiem, któremu już na zawsze pozostał wierny. Początki jak zawsze nie były łatwe dlatego pierwszy skład nie miał wokalisty i drugiego gitarzysty: Dariusz Klimaszewski - gitara /założyciel zespołu, Jarosław Łukomski - perkusja (dziś znany i ceniony perkusista w grający w USA), Waldemar Bińczyk – gitara basowa W 1982 roku skład grupy został zmieniony i powiększony: Dariusz Klimaszewski - gitara, Piotr Stefańczyk - gitara, Ryszard Krupa - gitara basowa, Piotra Jabłoński - perkusja, Grzegorz Werłoz - wokal (odszedł z zespołu 1982 roku), Waldemar Neuman - wokal. W 1983 roku zespół opuścił basista Ryszard Krupa, a jego miejsce zajął Cezary Byrski. Od początku swojej działalności zespół był zorientowany na tworzenie i granie muzyki hard-rock-metal. Pierwsze publiczne koncerty grupa zagrała na scenach byłego woj. jeleniogórskiego, a następnie związała się występami z zespołami z Wrocławia: Easy Rider, CDN, Solid body, Vincent van Gogh (koncerty Jelenia Góra i Wrocław). W 1982 roku ReGReS-group wystąpił jako jedyny zespół z Dolnego Śląska na festiwalu Kart-Rock w Jeleniej Górze, gdzie zagrały takie zespoły jak Perfekt, Maanam, Republika, Lombard czy TSA. W latach 81-84 z powodzeniem zagrał w Polsce ok. 200 koncertów. Zespół zawiesił swoją działalność w II-ej połowie 1984 roku po tym, jak nie doszła do skutku trasa koncertowa po Niemczech (zablokowana przez ówczesne władze PRL). Przebojami zespołu w tamtym czasie były utwory: Czerwony Kapturek, Śrubki, Karawana, Pociąg do e-S. Niestety z tamtego okresu nie zostały zachowane żadne zarejestrowane na nośnikach audio-video materiały. W połowie 2014 roku Darek Klimaszewski postanowił reaktywować zespół, miał napisanych kilka kompozycji i tekstów i postanowił je wykorzystać. Początki nie były łatwe jako że lider odstawił gitarę na 27-lat. Musiał więc uczyć się na niej gry niemalże od nowa. Wracając z ReGReS-group chciał - jak wspomina - udowodnić, że granie dobrej muzyki rockowej zawsze znajdzie fanów. I znajduje!


Ogółem kilkanaście tysięcy odsłon utworów ReGReS-group na youtube jest tego najlepszym dowodem. Dziś kompozycje Darka nadal nawiązują do stylu rocka lat 80-tych, tyle że utrzymane są w nowocześniejszej formie aranżacji. Zespół jest obecnie w trakcie przygotowywania wspólnej trasy koncertowej po Polsce z amerykańską grupą STIGMATA.

Obecny skład:
Dariusz Klimaszewski – gitara
Dawid Jędrzejczyk – gitara, wokal
Tomasz Klimczak – perkusja
Justyna Jewula – git. basowa
Krzysztof Wołukanis – wokal
Małgorzata Rostoczyńska-wokal

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza