poniedziałek, 27 czerwca 2016

Wiesław Kaczmarek rozmawia z Gwiazdami - IV Festiwal Rocka Progresywnego - Ostrzeszów / Baszta 2016

Wiesław Kaczmarek. Dziennikarz niezależny/Dziennikarz Obywatelski. Mieszkam w niedużym mieście OSTRZESZÓW w Wielkopolsce. W naszej miejscowości i regionie bardzo dużo się dzieje w Kulturze/muzyka – malarstwo – poezja – fotografia – historia i inne. Ostatnio regularnie umieszczam artykuły w gazecie: Nasze Strony Ostrzeszowskie oraz w prasie regionalnej. W tej redakcji znajdują się dziennikarze, którzy chcą ze mną współpracować oraz drukować w swej ciekawej gazecie moje artykuły. Interesuje mnie głównie fotografia reporterska. Brałem udział w dwóch wystawach fotograficznych. Na przełomie Lutego/Marca 2016 planowana jest moja wystawa Fotografii w Ostrowie Wlkp/Galeria 33. Urodziłem się w 1953 roku. Moja młodość to Wrocław lata 1970/81. Spotkania, koncerty w Piwnicy Świdnickiej – Klubie dziennikarza – Szklanym Pałacu / studenckim. Wspomnienia zespołów PAKT oraz ROMUALD & ROMAN, OSJAN, koncerty Cz. Niemena w Filharmonii  oraz sławny – Jazz nad Odrą. Tam też poznałem osobiście czołówkę gwiazd kina: B. Łazukę – K. Sienkiewicz – T. Rossa / podczas kręcenia filmu MOTOCROS. Czuję się wspaniale, młodo i chętnie rozmawiam z piosenkarzami, aktorami, ludźmi sztuki i fotografii. Jestem szczęśliwy i radosny.

Organizatorzy Baszty 2016 (fot. Wiesław Kaczmarek)
Piątek 23 czerwca, gorąca temperatura w siedzibie organizatorów, a w powietrzu upał ponad +30 stopni, Maciej Janiszewski otwiera imprezę: "Panowie startujemy! Trzymajcie kciuki, ma być Super!". "I będzie" - słyszę odpowiedź. Z tego co widzę, są już wszystkie zespoły oraz ich przyjaciele i spora grupa słuchaczy. Jest rodzinnie. Nasz przyjaciel Marek wraz z ludźmi z OCK, których wkład w efekt końcowy dzieła jest widoczny, wpuszczają na scenę grupę, która zwyciężyła Festiwal w 2015 roku. Żar leje się z nieba i dobrze, bo pogoda ma być! Spokojnym strumieniem wylewa się muzyka rocka progresywnego. Organizatorzy to  Maciej Janiszewski, Artur Obalski, Tomek Michalak. Patronat, a sponsorzy - Urząd Miasta i Gminy, Kawiarnia Baszta, Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie... bezcenni. Ja staram się przed koncertem chociaż przez chwilę porozmawiać z zespołami - Leafless Tree oraz Retrospective. Znajduję je szybko i dowiaduję się, że tuż po próbach pojechali na nasz wspaniały basen z plażą, którym są zachwyceni, zwiedzili też otoczenie Rynku i chwalą nasze uliczki i czystość miasteczka. Basista Łukasz obiecuje tu wrócić na wypoczynek z rodziną. To cieszy, bo prawdą jest, że Ostrzeszów pięknem słynie. Przedstawiam czytelnikom krótkie rozmowy z zespołami lub wydelegowanymi przez nich osobami do kontaktów z mediami. To piątkowe spędzenie czasu z muzą rocka progresywnego nie tylko dla mnie, ale dla wielu słuchaczy - jak sądzę - było cudowne. Zachwycili się też Rock Festiwalem jako słuchacze - Karol Mania i Filip Gruca - członkowie zespołu Titanium z Ostrowa Wlkp. Była moc, była pogoda, było SUPER! Do zobaczenia za rok, a tymczasem rozmowę czas zacząć...


fot. Wiesław Kaczmarek
Zespół Underffate wygrał Festiwalu Rocka Progresywnego w Ostrzeszowie przed rokiem. Underfate to młody i ambitny zespół komponujący w stylistyce post-progresywno rockowej. Oscylują pomiędzy wieloma gatunkami, a ich muzyka jest trudna do zaszufladkowania. O swojej twórczości członkowie zespołu wypowiadają się w następujący sposób: "Muzyka jaką gramy jest bezpośrednio powiązana z nazwą zespołu. Odnosi się do pewnej drobnej i delikatnej składowej przeznaczenia, określonej przez nas jako pod-przeznaczenie, na którą mamy wpływ i przez, którą możemy wpływać na to, co teoretycznie jest już zapisane. W ten sposób muzyka nam przeznaczona, powstająca w wyniku subtelnego przeplatania konkretnych brzmień, jest dokładnie tym, co pragniemy grać."


Jako jeden z dwudziestu zespołów polskiej młodej sceny znalazł się na składance post-rock PL compilation vol2 zatytułowanej: Cold wind is promise of a storm, którą wydał serwis Post-rock PL pod patronatem wielu rozgłośni i magazynów muzycznych. Grywali koncerty w różnych rejonach Polski dzieląc scenę z artystami takimi, jak: Besides, Disperse, Animations, Sounds like the end of the world czy Cereus. 21.11.2014 debiutowali singlem w audycji Offensywa Piotra Stelmacha w Radiowej Trójce, zaś 31.01.2015 wydali debiutancki koncept album Seven, który opowiada historię chłopca budzącego się po 14 latach śpiączki. Motyw liczby siedem jest symboliczny i pojawia się wielokrotnie w wielu aspektach epickiego konceptu.
fot. Wiesław Kaczmarek
- Gramy już z sobą kilka lat, a stacjonujemy w Gdańsku. Piotr Chomicz -€“ gitara elektryczna, Sławomir Lewandowski - bas, Adam Żmuda - instrumenty klawiszowe, Mateusz Świtała - perkusja. Gościnnie występowała z nami także Iga Rzepka. W tej chwili koncepcja wokalu się rozrasta, ewoluuje i aktualnie Iga nie koncertuje z nami. Wygrywając u was konkurs otrzymaliśmy możliwość nagrania w studio pana Obalskiego płyty. Nagraliśmy singiel z udziałem Lidii Rzepki w klimacie rocka progresywnego ale jest on nieco inny stylistycznie. Dość ciekawe było dla nas to doświadczenie i obecnie staramy się to wydawnictwo promować i szukać różnych kanałów tej promocji. Pracujemy również nad nowym materiałem i dlatego dzisiaj przedstawimy nowe numery, które nie są opublikowane na płycie. Zagramy "Tamed Feat" oraz "We Are All The Naive Wandereres". Polecam też posłuchać naszego utworu - "Memento Books", który w Ostrzeszowie nie był jeszcze grany. Wtedy zabrakło czasu na jego przedstawienie, i dlatego zrobimy to dzisiaj.


- Czy wygrana konkursu pomogła jakoś zespołowi, czy też przeszła bez echa?

- Wygrana zawsze jest pomocna, bo jest to sposobność do dalszego rozwoju oraz jest nagrodą, która jednak potwierdza, że robimy muzycznie coś dobrego, daje kopa i zachęca, żeby iść dalej. Tym bardziej, że rock progresywny jest jednak muzyką trochę niszową, więc i trudniej jest się przebić, czy odnieść sukces, a chce przecież tego każdy z nas. Dzisiaj na pewno damy z siebie
wszystko, co w nas najlepsze.

fot. Wiesław Kaczmarek
Leafless Tree to łódzki zespół zainicjowany przez byłych muzyków formacji N.O.E, jego ostateczny kształt skrystalizował się w 2002 roku. Początków twórczej działalności członków grupy można doszukiwać się w ich wcześniejszych dokonaniach indywidualnych jak i zespołowych. Leafless Tree prezentuje autorski materiał oparty na najnowszych trendach obowiązujących w dzisiejszym świecie inteligentnej muzyki i słowa. Poprzez swoje inspiracje płynące z wielu źródeł oraz twórcze podejście do instrumentów zespół tworzy muzykę na pograniczu fuzji rocka oraz muzyki elektronicznej.


fot. Wiesław Kaczmarek
- Mieszkamy w mieście Łodzi i przyjechaliśmy zagrać bardzo dobry koncert. Koncert nasz potrwa około półtorej godziny. Będą grane nasze starsze utwory oraz nowe... ot cały przekrój utworów, które my uważamy za dobre do słuchania, a nawet do tańczenia. Co do planów wydawniczych, niestety jest z tym ciężko. Rock progresywny nie ma tak szumnego odbioru, więc i płyt też nie jest łatwo wydać, chociaż wszyscy cały czas pracujemy nad nowym materiałem i musimy być przygotowani do nowych nagrań, gdyby taka możliwość zaistniała. Gdy jest zapas muzycznych nowości, jest też możliwość wejścia do studia, gdy taka propozycja będzie. My w tej chwili pracujemy czysto hobbystycznie, każdy z nas pracuje zawodowo, a próby mamy po godzinach. Niestety, jeszcze z naszej muzyki żyć nie możemy i stąd nie możemy tylko jej się poświęcić. Dajemy radę, bo muzyka jest w nas i bez niej byłoby nam niełatwo. Gramy już około lat dziesięciu, więc nieustannie jesteśmy w tych trybach muzycznej przyjaźni. Często jednak mamy przerwy. Niestety i tak bywa, więc biorąc nasze łączne granie, to jest to około pięć lat. Skład zespołu ustabilizował się od 2011 roku. Kochamy to robić i w tym tkwi ta nasza siła trwania i grania pomimo tych przerw, a u was będzie koncert z naszym sercem i tą wielką chęcią grania. Będzie najlepszy, bo będzie od nas dla ostrzeszowskich słuchaczy.

fot. Wiesław Kaczmarek
fot. Wiesław Kaczmarek
Retrospective to formacja reprezentująca młode pokolenie polskich zespołów prog rockowych. Swoją muzykę inspirują twórczością artystów z bardzo szerokiego spektrum gatunkowego. Nie zamykają się ściśle w jednej stylistyce. Często podróżują w rejony różnych odmian rocka, od tego art, po ten hard. Potrafią kreować klimatyczne muzyczne pejzaże przepełnione emocjami, ale również niespodziewanie drasnąć zaskoczonego słuchacza ostrym pazurem. Różnorodność ta i kontrasty spojone w całość sprawiają, że ich muzyka jest wyjątkowa. Retrospective! 2005 - Hollow powołane do życia. 2006 - Pierwsze demo "Hollow". 2007 - Zmiana nazwy na Retrospective. Wydana zostaje EP "Spectrum Of The Green Morning". Zespół supportuje Fisha na koncercie we Wrocławiu. 2008 - Premiera pierwszego albumu "Stolen Thoughts". Formacja rozpoczyna koncertowanie i promowanie albumu. 2011 - Jakub Roszak opuszcza zespół. Wokalistką zespołu zostaje Anna Spławska. Retrospective występują na 5th Anniversary of Progressive Promotion w Rüsselsheim. Po krótkim czasie zespół rozstaje się z Anną, wokalistą znów zostaje Jakub. 2012 - Retrospective nagrywa i wydaje drugi album "Lost In Perception". Wydawcą albumu jest Progressive Promotion Records.


Moje spotkanie z Retrospective w ich i moim rodzinnym Lesznie - 2014
- Mieszkamy w Lesznie, choć nie wszyscy np. nasz wokalista Jakub Roszak, perkusja to Robert Kusik, klawisze - Beata Łagoda, gitarzysta - Maciej Klimek, basista - Łukasz Marszałek i ja gitarzysta - Alan Szczepaniak. W tym składzie gramy praktycznie od początku. Przez chwilę była wprawdzie zmiana wokalisty, ale szybko wszystko wróciło do normy. Jesteśmy wszyscy grupą dobrych przyjaciół, jest nam z tym dobrze i jesteśmy szczęśliwi z tego powodu.


fot. Wiesław Kaczmarek
- Zapytam o dzisiejszy koncert, w końcu jesteście gwiazdą tego dnia festiwalowego.

- Zazwyczaj gramy przekrój naszych dwóch płyt i jednej EP-ki, ale dzisiaj zaskoczymy słuchaczy przynajmniej dwoma całkiem nowymi utworami z nowej płyty, która powinna ukazać się jeszcze do końca tego roku. W tym momencie kończymy pracę w studiu, jednak jak wadomo proces wydawania płyty jest dłuższy od jej nagrania. Mamy też kilka zaplanowanych występów na koncertach festiwalowych nie tylko w Polsce. Powiem jeszcze, że my tak naprawdę nie gramy tylko rocka progresywnego. Gramy mieszankę wszystkiego, co w danym momencie nas najdzie. Podczas prób gramy nieraz "każdy swoje"i jeżeli nam się to skleja, podoba, to wtedy zostaje i powstaje coś nowego. Przed rozmową pytał pan o koncert, który uważamy za najlepszy. Zdecydowanie był taki koncert w Krakowie w roku 2014. Zagraliśmy wtedy w klubie Studio, w którym mogło być wówczas nawet około 1300 osób. Ci ludzie dali nam wtedy taką energię, że daliśmy najlepszy koncert naszego życia. Staramy się dorównać tamtemu koncertowi i może dzisiaj w Ostrzeszowie również nam to się uda.

Z zespołami rozmawiał Wiesław Kaczmarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz